Трето поредно Общо събрание на Българската федерация по волейбол ще се проведе във Варна. Сбирката е насрочена за 15 август в Гранд хотел Варна. Дневният ред, обявен на 7 юли тази година в брой 51 на Държавен вестник включва пет точки.

Най-интересна се очертава последната точка включена в разискванията на делегатите. Според обявлението тя предвижда „попълване на състава на Управителния съвет до 21 членове". Пред Топспорт.бг юристи обясниха, че формулировката фактически е свързана с избор на нови членове, макар това да не е изрично упоменато в нея. Колко точно ще бъдат те и на чии места ще стане ясно едва в средата на август.

Последното Общо събрание на централата ни бе проведено на 29 октомври, отново във Варна. На него целият Управителен съвет, който до тогава ръководеше централата колективно подаде оставка и бе преизбран за нов четиригодишен мандат. Единственото ново лице, което влезе в състава на УС пък бе директорът на Обединени спортни клубове Лукойл Сашо Везенков.

Дни след проведеното заседание обаче юристи алармираха, че решенията на сбирката могат да бъдат оспорени в съда. Тогава адвокатите посочиха два мотива. Единият, че заседанието се е провело извън населеното място, където организацията е регистрирана, т.е. София. Това е в разрез със Закона за юридическите лица с нестопанска цел, под чиито разпоредби функционират спортните федерации у нас.

Вторият мотив засягаше именно преизбирането на Управителния съвет и председателя му Данчо Лазаров за нови четири години, тъй като подобна точка не фигурира в дневния ред, указан в нотариалните покани до членуващите клубове и обнародван в Държавен вестник. Законът действително посочва, че "по въпроси, които не са включени в обявения дневен ред, не може да се взимат решения" (чл. 29(3)).

Тогава Данчо Лазаров се мотивира с мистериозна в правно отношение разпоредба на международната федерация (ФИВБ) - изборите за ръководство да се провеждат най-късно до шест месеца след олимпийските игри. Досегашният мандат на началниците изтичаше през март тази година.

Юристите обаче обясниха, че решенията могат да бъдат оспорени единствено от членовете на съответното юридическо лице, в случая - клубовете, делегирани за Общото събрание. Голяма част от тях обаче подкрепиха процедурата.

Отношение би могла да вземе и Държавната агенция за младежта и спорта като върховен орган на управление. Всичко това обаче може да стане не по-късно от година след провеждането на сбирката. В седмиците след провеждането на Общото събрание обаче тогавашният председател Весела Лечева отклони въпроса с обяснението, че няма сигнал за нещо нередно.