Мъжкият ни национален тим по волейбол на остави шансове на Иран и се наложи с категоричното 3:0 ( 25:19, 25:18, 25:23) гейма в четвъртия си мач в предварителна група „С" на Световното волейболно първенство в Япония.

Мартин Стоев изненада учителя си Милорад Киац, който е наставник на Иран, като направи 2 промени в титулярния състав на българите. На мястото на Евгени Иванов, мача започна волейболистът на Левски Сиконко Красимир Гайдарски. Почивка в началните минути бе дадена и на Матей Казийски, като вместо него в игра се появи Тодор Алексиев.

За иранците срещата започнаха Амир Хосейни, Пейман Акбари (к), Мохамад Мансури, Алиреза Нади, Бехнам Махмуди, Мохамад Торкашванд, както и либерото Ахангаран Зариф.

Още в началото на срещата българските момчета показаха по-голямата си класа и бързо дръпнаха с 5 точки. Предусещайки бързото развитие на събитията в гейма, Мартин Стоев пусна в игра и трима от резервните волейболисти в този мач - Боян Йорданов, Матей Казийски и младият разпределител Иван Зарев. За Зарев появяването на терена бе официален дебют на световно първенство, като той дори успя да запише точка в актива си.

До края на частта до изненади не се стигна и българите "затвориха" гейма след 22 минути игра.

През втората част разликата за нашия тим бе по-малка, но нито за момент азиатците не успяха да нарушат спокойствието и ритмичността в играта на българите. След малко повече от 20 мин., Иран изгуби и втория гейм, като успя да отбележи едва 18 точки.

Третата част бе най-оспорвана. Още от самото начало влезлият като резерва Мохамад Мохамадказем се понрави на малобройната публика с ефективни атаки. След множество изравнявания на резултата в края на гейма, две решителни точки за българите доведоха до 25:23 т., като с това спечелихме и срещата с 3:0 гейма.

Основното оръжие на националите ни този мач беше блокадата, като цели 15 пъти тя бе като "китайска стена" за иранските нападатели. Чудесни изяви в нападение и особено при изпълнението на начален удар имаше за пореден път Матей Казийски, който записа в актива си нови 5 аса.

С този успех България постигна четвърта поредна победа и е едноличен лидер на върха в класирането в група "С", като е сигурен участник в следващата фаза на състезанието, докато за Иран това бе 4-то поражение.

Следващата среща на националите ни е срещу състава на Чехия в сряда от 7.00 часа българско време.

Стартови състави:

ИРАН: Амир Хосейни, Пейман Акбари (к), Мохамад Мансури, Алиреза Нади, Бехнам Махмуди, Мохамад Торкашванд, Ахангаран Зариф (либеро).

БЪЛГАРИЯ: Пламен Константинов 4, Андрей Жеков 1, Красимир Гайдарски 6, Владимир Николов 3, Христо Цветанов 7, Тодор Алексиев 8 (Теодор Салпаров -либеро, Боян Йорданов 13, Иван Зарев 1, Матей Казийски 15, Даниел Пеев 0).