Националният ни отбор по волейбол за жени започна успешно представянето си в първия квалификационен турнир за Европейско първенство, който се провежда от 28 до 30 май във Варна.

В първия си мач пред родна публика, избраничките на Мирослав Живков победиха тима на Словакия с 3:2 гейма (25:18, 23:25, 30:28, 20:25 и 15:11) в зала "Конгресна" в двореца на Културата и спорта. Националките започнаха изключително силно в първата част, в която с изключителна игра на блокада отчаяха нападението на съперничките си.

Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5 в полза на България, до второто тимът ни вече имаше солидна преднина от девет точки - 18:9. Последва отпускане в редиците ни, след което словашките волейболистки успяха да намалят значително резултата и да достигнат до далеч по-почетното 18:25 в първия гейм.

Вторият гейм се разви далеч по-оспорвано и резултатът вървеше точка за точка. В самия край на тази част обаче кратко колебание в редиците ни доведоха до преднина за Словакия и при 24:23, Петронела Биксавска бе най-съобразителна след едно дълго разиграване и успя да отбележи 25-а точка за тима си, с което и да изравни резултата в мача - 1-1.

По същия сценарий се разви и третата част, в която играта отново бе много оспорвана и нито един от двата тима не успяваше да вземе по-голяма преднина от две-три точки. Първото прекъсване дойде при 6:8 пасив за България, при второто двете точки преднина на словачките се запазиха - 14:16.

След две последователни успешни изяви на Ева Янева българките успяха да намалят разликата до само точка. Оттук насетне заработи и блокадата ни, която в крайна сметка се оказа решаваща за обрата в този гейм - 30:28 и отново аванс в полза на родните волейболистки.

В четвъртата част последва сериозен срив в играта на българките. След само три точки пасив при първото техническо прекъсване и изравняване до 11:11, възпитаничките на Мирослав Живков допуснаха ново предимство за съперничките си и аванс от цели седем точки за Словакия - 13:20. До края на този гейм интригата бе само с каква разлика ще загубим тази част и в крайна сметка тя приключи при  20:25 и всичко в мача остана да се решава с тайбрек.

Решителната пета част се разви изключително драматично. След като смяната на полетата дойде при пасив от три точки в полза на словачките (5:8), последва изключителна игра от страна на Ева Янева. Звездата на френския Кан се превърна в лидера на отбора и с петте си точки само в тази част на мача (осем в тайбрека и общо 23 в срещата) бе в основата на успеха с 15:11 и победата с 3-2 гейма след 2 часа и 15 минути игра.

В събота отборът ни излиза във втората си европейска квалификация срещу тима на Израел. Двубоят отново е от 17:30 часа в двореца на куптурата и спорта във Варна.

Стартовите състави:

България: Илияна Гочева, Цветомира Заркова, Ева Янева, Любка Дебърлиева, Елена Колева, Мария Филипова

Словакия:  Даниела Рожкова, Луция Хатинова, Даница Репакова, Яна Матияшовска, Петронела Биксавска, Ивана Брамборова, Симона Клескенова