България стартира с победа участието си във волейболната "Лига на нациите". "Лъвовете" изиграха мач на приливи и отливи срещу Китай, но след два обрата се наложиха с 3:2 (25-18, 18-25, 19-25, 25-17, 15-11). Мачът в Нингбо продължи 2 часа и 22 минути.

НА ЖИВО: България - Китай 25-18, 18-25, 19-25, 25-17, 15-11

България - Китай 25-18, 18-25, 19-25, 25-17, 15-11

"Лъвовете" излизат за задължителна победа

Боян Йорданов започна мача на поста диагонал и изигра много силен първи гейм. Той беше почти безгрешен и китайците не намираха отговор на атаките му. Българите играеха много точно и стегнато и с лекота спечелиха първия гейм с 25-18. Мачът изглеждаше лесен.

Убедително спечеления първи гейм изигра лоша шега на българските волейболисти. Те спряха да вкарват сервисите си. А Георги Братоев обърка няколко топки и китайците натрупаха сериозна преднина във втората част. Това им даде самочувствие и те успяха да изравнят геймовете след 25-18.

Снимка 358706

Източник: fivb.org

В третата част играта на българите се разпадна. Георги Братоев не можеше да вземе правилно решение, докато китайците не даваха на топката да падне. Играещият прекрасно до този момент Боян Йорданов също се изгуби. Това вдигна много самочувствието на противниците ни. които успяваха да пласират и хубави начални удари. Пламен Константинов направи смени, но частта беше загубена с 19-25.

В наалото на четвъртия гейм Константнов направи три смени. Сеганов замени разпределителя Георги Братоев. Николай Учиков влезе на мястото на изморения Боян Йорданов, а Светослав Гоцев смени в центъра Илия Петков.

Снимка 358709

Това даде резултат. Китайците не можеха да се ориентират в играта на Сеганов. Той заложи много на центровете, а свежият Учиков беше безпощаден. Грешките от страна на българите изчезнаха като с магическа пръчка.

Аржентинският треньор Лосано се опита да внесе корекции, но развилнелите се българи не му дадоха шанс. Четвъртият сет беше затворен след 25-17 въпреки няколко колебания в края.

Инерцията от отлично изиграната четвърта част се запази и в тайбрека. Константинов беше напипал  оптималния състав и нашите момчета поведоха от началото. Китайците не можеха вече да разчитат на грешки. Учиков игра много мощно в атака и изпълни много хубави сервиси. Българите достигнаха до пет мачбола и реализираха третия.

Снимка 358708

Волейболистите от най-многолюдната страна в света си бяха помислили, че ще спечелят срещу България след 56 години. За щастие това не се случи. Хубавото от този двубой е, че имаме двама равностойни диагонали. Многото грешки днес не се оказаха фатални, но не трябва да се получават срещу отбори като САЩ и Аржентина.

Утре от 11:00 часа е вторият мач на България в "Лигата на нациите" срещу САЩ. Американците победиха днес Аржентина с 3-2 гейма.