Женския национален отбор на България записа трета поредна победа от европейския квалификационен турнир във Варна. В последната си среща тази вечер, момичетата на селекционера Абонданца победиха Чехия с 3:2 гейма (14:25, 25:22, 25:20, 23:25, 15:9) в изключително напрегнат двубой.

„Лъвиците" започнаха много лошо, като на практика в първия гейм нямахме посрещане. Логично, чехкините, които ни победиха преди няколко месеца на финала в Европейската лига, взеха гейма.

Нещата се промениха през втората част.  Тя вървеше равностойно до 17:17, когато, благодарение на няколко добри прояви и грешки на гостенките, успяхме да натрупа преднина от 4 точки, която в крайна сметка се оказа и решителна.

Дообрата игра на нашите продължи и в третата част, която бе спечелена лесно с 25:20. Статуквото се запази и в четвъртия гейм, в който българките водеха спокойно с 19:9 и вече се виждаха победителки. Прекалената самоувереност ни изигра лоша шега, като нашите,колкото и чудно да звучи, успяха някакси да загубят тази част - нещо, което едва ли може да се види в мъжкия волейбол. В тайбрека обаче всичко отново си дойде по местата и 'лъвиците" успяха да го спечелят, а с това и мача.

Сега предстои втори турнир в Унгария, отново с участието на същите отбори. Крайният водач в класирането след двата турнира се класира директно за Европейското. Вторият ще има още един шанс да извоюва евроквоти.

БЪЛГАРИЯ - ЧЕХИЯ 3:2 (14:25, 25:22, 25:20, 23:25, 15:9)
БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова, Елица Василева, Страшимира Филипова, Добряна Рабаджиева, Мария Каракашева, Цветелина Заркова - Мария Филипова-либеро

ЧЕХИЯ: Хелена Хавалкова, Анета Хавличкова, Луи Мюлщайнова,  Андреа Касаньова, Михаила Манзони,  Кристина Пастулова - Каролина Беднарова-либеро