Българските волейболисти спечелиха и втория си мач от олимпийската квалификация в Берлин. Отборът на Нидерландия беше само един добър спаринг партньор на набралите скорост "лъвове". Крайният резултат 3-0 (25-19, 25-16, 25-15) дори е малък за случилото се в "Макс Шмелинг Арена".

България - Нидерландия: Крачка №2 към Токио 2020

България - Нидерландия 25-19, 25-16, прекрасни два гейма

Само подценяване и умора биха дали шанс на противника

Съперниците ни спечелиха първите две точки в мача и успяваха да поддържат минимално предимство до 6-4. Тогава Соколов взе нещата в свои ръце. Йосифов направи важна точка на блок и треньора на Нидерландия взе първата си почивка.

Това не смути Мартин Атанасов и той заби три аса, оставяйки Пиаца без повече почивки в гейма. Тук някъде "лалетата" увехнаха". Нашите поддържаха разликата, а при възможност я увеличаваха. Само Абдел Азис правеше по някоя зрелищна атака, но останалите му съотборници изглеждаха уплашени. Геймът продължи 25 минути и беше спечелен с 25-19.

Втората част започна с много силна игра на блок на Теодор Тодоров и разликата бързо набъбна до 4-0. При 11-6 Йосифов направи ас и Пиаца остана без прекъсвания. След това частта само се доиграваше, като нашите дори дръпнаха с 21-11.

Две грешки на Тодоров и Атанасов дадоха на съперника да живне малко и Пранди взе единственото си прекъсване в срещата. Соколов направи три мощни атаки и частта завърши с убедителното 25-16

Ако във волейбола имаше възможност да не се играе трети гейм, то Пиаца със сигурност щеше да извади отбора. Ве пак в първите минути Абдел Азис поддържаше огъня, защото концентрацията на нашите падна много. Пранди пусна младока Грозданов на мястото на поуморения Тодоров и Алекс направи два ранни блока.

Статистиката показва тоталното превъзходство на нашите волейболисти срещу Нидерландия

Атаките бяха равномерно разпределени, докато съперникът разчиташе само на Абдел Азис

След грешка на Абдел Азис, на който се вдигаха всички топки и пайп на Атанасов, Пиаца взе почивка при 5-9. Нашите заспаха за малко и допуснаха "лалетата" да намалят на 11-13 след 3 брейка.

Соколов отигра сайд аута и на сервис застана Скримов. След технични и мощни начални удари той направи серия и нашите дръпнаха с 18-11. До края нидерландците съвсем загубиха интерес и останаха на 15 точки.

Така утре България трябва да вземе поне два гейма на Сърбия, за да играе на полуфинала в четвъртък с домакина Германия или европейския вицешампион Словения. От днешния мач стана ясно, че волейболистите на Нидерландия посетиха Берлин по-скоро с туристическа цел.

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 2, Цветан Соколов 13, Тодор Скримов 10, Мартин Атанасов 10, Теодор Тодоров 3, Виктор Йосифов 7 - Теодор Салпаров-либеро (Алекс Грозданов 4, Николай Пенчев). Старши треньор: Силвано Пранди.

Нидерландия: Весел Камник, Нимир Абдел Азиз 15, Тийс Тер Хорст 4, Йелте Маан 1, Михаел Паркинсон 1, Фабиан Плак 4 - Юст Дронкерс-либеро (Роберт Андринга 2, Гийс Ван Солкема, Маартен Ван Гардерен 2, Люк Ван Дер Ент 1) Старши треньор: Роберто Пиаца.