България започна със загуба участието си в 20-то издание на Световната лига. Като гост на Куба тимът ни отстъпи с 1:3 (24, -27, -18, -22). Заради новата система на точкуване, въведена през това лято, отборът ни няма да вземе точка, но ще разчита на реванш във втората среща утре. Двубоят е от 3,40 българско време отново в Хавана.

За дебютния си мач като селекционер на България Силвано Пранди реши в последния момент да търси изненада в стартовия състав и вместо Методи Ананиев в шестицата се появи Тодор Алексиев. Останалите, които започнаха мача бяха Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Красимир Гайдарски, Христо Цветанов и либерото Теодор Салпаров. Домакините също бяха приготвили изненада и на полето се появи Роландо Сепеда, вместо лекуващия травма Майкъл Ел Русо Санчес.  Заедно с отскокливите Вилфредо Леон и Йоандри Леал те създадоха сериозни проблеми на състава ни.

Единственият на ниво в срещата от българския тим бе диагоналът Владимир Николов. До края на третия гейм нападателят на италианския Кунео бе с почти 100% ефективност в нападение. Владо бе ефективен и на сервис, опита да помогне и в защита.

Длъжник на отбора пък бе Матей Казийски. С изключение на първата част звездата на Итас показа, че все още е твърде далеч от формата, необходима за националния отбор. Матей допусна много брак в посрещането, не бе ефективен на сервис, остана статист и в атака.

В четирите гейма не заработи и блокадата на българите. Това принуди Силвано Пранди още в началото на четвъртия гейм да смени и двамата центрове и на местата на Красимир Гайдарски и Христо Цветанов се появиха Теодор Богданов и Светозар Иванов. Промяната обаче не помогна и тимът ни отсъпи и в този гейм.

Въпреки колебливите изяви срещата можеше да има и друго развитие ако българите бяха спечелели драматичната втора част. В нея домакините се наложиха с 29:27 след като водеше и на двете технически прекъсвания в гейма. Благодарение на фантастичните изяви на Владимир Николов в атака тимът ни поведе с 21:19, но със силен начален удар кубинците изравниха резултата при 22:22. В края националите пропиляха четири поредни възможности да затворят гейма и да поведат с 2:0. Домакините се възползваха пък още от първата.