Българският национален отбор по волейбол започна със загуба своето участие в Световната лига. В зала "Санкт Петербург" в руския град Казан "лъвовете"  загубиха от европейския шампион Франция с 0:3 (23-25, 15-25, 22-25) след 87 минути игра.

Българите бяха равностойни само през третия гейм, когато имаха някакви възможности за обрат.

НА ЖИВО: България - Франция 23-25, 15-25, 22-25

България - Франция 23-25, 15-25, 22-25

"Лъвовете" започват участието си в Световната лига

Пламен Константинов заложи на стартова шесторка: Цветан Соколов, Николай Николов, Виктор Йосифов, Розалин Пенчев, Николай Пенчев, Георги Сеганов и либеро Владислав Иванов.

Още от самото начало французите заиграха по амбициозно и поведоха с 4-8 след първото техническо прекъсване. Няколко стабилни блокади на Николов и Йосифов доведоха до изравняване - 15-15. Но за съжаление в края на гейма французите разбраха, че всички атаки ще минават през Цветан Соколов и успяха да неутрализират нашия диагонал. Николай Николов с ас върна надеждите за обрат при 23-23. Следващият му сервис беше в мрежата, а след като Николай Пенчев беше спрян и французите реализираха последната точка в гейма - 23-25 за 32 минути.

Втората част беше много слаба за нашите национали. Те загубиха първите четири точки, но успяха за момент да намалят разликата. След това французите дръпнаха напред благодарение на отличната си защита и пропилените сервиси на българите. Геймът беше загубен с 10 точки разлика - 15-25.

В края на втория гейм Тодор Скримов замени Розалин Пенчев, а Георги Братоев влезе на мястото на Георги Сеганов. Това даде резултат и третият гейм беше най-равностойният в мача.

Играта беше точка за точка. При първото прекъсване французите водеха с 8-7. След второто нашите бяха напред 16-15. Тогава за момент помислихме, че сме повели с 18-15, но видеоповторението се оказа в полза на нашите съперници.

Тогава французите се възползваха от две грешки на българите и обърнаха резултата. В края се разменяха сервиси в мрежата. Решителна грешка на Братоев доведе по две точки разлика за петлите. В края топка от сервис на Клемено беше оставена да падне в аут. Видеоповторението показа, че топката е вътре и мачът завърши безславно.

Цветан Соколов реализира 11 точки. Той успя да завърши само 7 атаки от 29 опита, защото французите бяха почти винаги подготвени за тях. Николай Пенчев също показа не добра ефективност. Той реализира 6 точки от 17 възможности. Николай Николов завърши с 5 точки, а Тодор Скримов и Розалин Пенчев с по 4 точки.

Утре е втората среща в групата срещу Аржентина от 16:10 часа. Това на практика е единствената възможност за победа на българите, след като в неделя ще трябва да играят с Русия.