Волейболистите на България  Италия с 3:2 гейма  (20:25, 26:24, 25:16, 16:25, 15:8)  в първи мач от Световното първенство в Япония. Срещата от група „С" се игра пред полупразната зала „Уайт Ринг" в Нагано и продължи един час и 50 минути. Според официалния сайт на турнира 1200 зрители са наблюдавали срещата.

Този успех на практика класира отбора на Мартин Стоев за следващата фаза на шампионата на планетата. Това беше пети успех на нашите играчи от 6 мача срещу настоящия европейски шампион.

Българите започнаха успешно и вземаха крехка преднина при 2:1, 5:4 и 7:6 точки. След това „адзурите" поведоха и до края на гейма не позволиха изравняване.

Шанс за това нашите имаха, когато Матей Казийски направи три точки от сервис и се стигна до 15:16. Владо Николов изпрати топката в аут при 18:20, когато беше втората възможност. След това Италия взе гейма с 25:20 след 21 минути игра.

Във втората Мартин Стоев и отборътчаст избраниците на Мартин Стоев се оттеглиха на първа почивка при 8:6. Важната част премина през общо 7 равенства - последното при 24:24.

В средата на гейма нашето посрещане и блокада бяха трагични и това доведе до преднина от една-две точки за съперника. Важно бе изравняването при 22:22, когато ветеранът Самуеле Папи изпрати топката в аут.

Следващото разиграване българите не успяха да се възползват от слабо посрещане на „адзурите". Атака на Владо Николов доведе до 23:23. След това националите стигнаха до първия си сетпойнт с успешна блокада.

Нашите реализираха при втората възможност и затвориха гейма при 26:24 при аут на Папи. Тази част продължи 23 минути.

Българските волейболисти проведоха истинска наказателна акция в следващия гейм. Разиграха се Владо Николов, Пламен Константинов и Евгени Иванов. Тръгна и сервисът. Разпределителят Андрей Жеков бе почти перфектен, като се включи успешно и при няколко блокади.

През всичките 21 минути на гейма националите ни водеха в резултата, като преднината достигна до 9 точки 24:15.

Четвъртия гейм беше трагичен за нашите. Те поведоха с 3:2, но след това настана хаос. Алесандро Фей направи два аса и обърна резултата до 3:7. Жеков се разколеба и вдигна няколко неудобни топки на нападателите ни. В крайна сметка отстъпихме с 16:25 за 20 минути.

В тайбрека фантастично играха Матей Казийски и Владимир Николов. Посрещачът бе без грешка в атака, а Владо направи два страхотни блока. Матей реализира последната точка в мача за 15:8 и завърши с общо 23, от които 19 от атаки и 4 от начален удар. 21 точки добави Владо.

В събота играем срещу САЩ отново от 11 часа българско време.

Матей Казийски поведе при изпълнителите на начален удар след срещите от първия кръг на предварителните групи на световното първенство по волейбол за мъже в Япония. Той е пети при най-добрите нападатели с 67.86 процента успеваемост. При реализаторите Казийски е девети засега с 23 точки, а Владимир Николов е 15-ти с 21. Води Ектор Сото от Пуерто Рико,
който отбеляза цели 38 точки при победата над Аржентина.

При посрещачите българският капитан Пламен Константинов е втори с 85.71 процента перфектно отиграни топки, засега води сърбинът Горан Вуевич с невероятните 93.75 процента

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 3 т., Владимир Николов 21, Матей Казийски 23, Пламен Константинов 11, Евгени Иванов 10, Христо Цветанов 3 - Теодор Салпаров - либеро (Даниел Пеев, Красимир Гайдарски 1, Тодор Алексиев, Боян Йорданов 2)

ИТАЛИЯ: Валерио Вермилио, Алесандро Фей, Алберто Чизола, Самуеле Папи, Луиджи Мастранджело, Паоло Коци - Мирко Корсано-либеро.