Българският национален отбор по волейбол се класира за полуфиналите на Световното първенство в Япония след драматична победа над Франция с 3:2 гейма. Осмият пореден успех на България ни гарантира място сред четирите най-добри тима в света.

Мачът в Хирошима започна много лошо за "трикольорите". След неприятната загуба с 0:3 от Франция в Световната лига, българите бяха сковани, а "петлите" се чувстваха окрилени и действаха изключително в защита. Франция спечели първия гейм с 25:23.

Вторият гейм се разви по подобен сценарий, като за французите се отличаваше Гранворка, срещу който българската защита бе безпомощна. В крайна сметка съперниците ни успяха да се наложат с 25:22 и да вземат преднина от два гейма.

Третата част отново не започна по най-добрия начин за българите, а на първото техническо прекъсване французите водеха с 8:6. Впоследствие резултата набъбна до 10:6.

Тогава на игрището се появи Боян Йорданов, който замени Владимир Николов. Поразяващите атаки на Йорданов с лявата ръка се оказаха повече от ефективни и постепенно разликата бе стопена и "трикольорите" доведоха нещата до 20:20. В последните фази на този гейм българите бяха по-концентрирани и успяха да го спечелят с 25:22.

В 4-ия гейм французите изгубиха увереност, а атаките на Боян Йорданов и Матей Казийски ставаха все по-безкомпромисни. В игра се включи и Христо Цветанов, допринасяйки много за добрата игра на блокадата и хубавите атаки през центъра. "Лъвовете" поддържаха разлика от 3-4 точки през целия гейм и го взеха отново с 25:22.

В тайбрека българите играха с много повече настроение, хъс и увереност, и не дадоха никакъв шанс на Франция. Момчетата на Мартин Стоев бяха блестящи във всички елементи от играта и след три поредни точки на фантастичния капитан Пламен Константинов се наложиха с 15:10.

След края на срещата в българския лагер настъпи еуфория, а наставникът Мартин Стоев се отдаде на чувствата си и не можа да сдържи сълзите си, не намирайки думи да изрази радостта си. "Няма какво да кажа", беше единственото, което той успя да промълви пред камерите на БНТ.