Селекционерът на националния отбор на България по волейбол за жени Антонина Зетова сподели очакванията си за Световното първенство в Тайланд, което започва на 22 август. Тя определи и какви сацелите пред "лъвиците" по време на турнира.
"Очакванията ни са да стартираме много добре турнира, защото това е фундаментално за нас. Имаме откриващ мач с Канада, противник, който познаваме и който може би няма да бъде с двете си най-силни състезателки, но това пак не отнема от неговата класа. В момента цялата подготовка премина много добре за краткото време, което имахме, като обърнахме основно внимание на акцентите от нашата игра, при които видяхме, че сме на по-ниско ниво по време на Лигата на нациите. Фокусът остава върху първия мач с Канада.
Вече казах това и в друго интервю, Елица е безспорен лидер и нейната липса ще се усеща, но няма незаменими хора. Играта се разпределя между останалите момичета. Тя е много добър състезател, но да акцентираме на нейната липса е подценяване на труда на всички останали момичета, които също имат много добри качества. Христина Вучкова ще бъде капитан на отбора.
Като цяло смятам, че отборът се представи много добре в Лигата на нациите. Имахме възможност да вземем още два мача, както видяхте - мача с Канада, който приключи 3:2, и мача с Китай, който приключи 3:2. Истината е, че това е много тежък формат, за нас беше много тежко с две пътувания в Азия и едно в Канада с толкова малко почивка. Смятам, че отборът игра добре за възможностите, които имахме, защото както и да ги гледаме нещата и въпреки че имаме състезателки, които имат опит в националния тим, всеки отбор има нужда от време, в което да се напасне наново, да създаде нужните механизми на игра, което със сигурност лека-полека започваме да изчистваме в тази фаза на подготовката. Смятам, че можехме по-добре, всички искахме повече, но това е реалността.
Мира Паскова се справя страхотно. Тя е много голям боец, плюс това работи много добре физически. Мира се върна в отбора, все едно е нямала хирургична операция. Тя самата винаги играе с много голямо желание за националния отбор и ще видим добра Мира на Световното първенство. Ние заминаваме със състава, който трябва да бъде за Световното първенство, защото не можем да си позволим да бъдем повече състезатели. В други ден отиваме за Китай и оттам пътуваме директно за Тайланд.
Всички четем коментари, анализи, защото този или онзи не е повикан. Истината е, че в последните години, както вие сами виждате, ние нямаме много голям набор от състезателки. Ние нямаме избор от 40 състезателки, които са конкурентноспособни, за да можем да изберем 14-е най-добри. Тази година ни се налага да взимаме състезателки от долните набори, защото имаме огромно липса на състезатели. Ние имаме цели шест години, в които имаме нула състезателки и това е възрастта от 23-24 до 30. Наистина нямаме нито един състезател и се налага вкарването леко-полеко, което се опитваме да направим, на много по-млади, за да могат да имат опит по-бързо в женския национален отбор. Това се прави не защото е някаква прищявка, а защото наистина ресурсите ни са доста ограничени. Да, трудно е - Елица излиза, ние нямаме човек, който да я замени като качества. Ще излезе Христина Вучкова и ние нямаме център, който може да стигне нейното ниво. Така че трябва да имаме търпение и да може да интегрираме тези момичета, които играят в долните възрасти", определи тя проблема на родния волейбол в последните години.
Влизаме в игрова форма, играем със Сърбия, Холандия и Канада. Това е една добра приятелска проверка, но и нож с две остриета. За тях е така и за нас ще бъде така. Класни отбори, ще бъдат силни мачове, в които ще имат възможност всичките да играят и да се настроим да влезем в супер ритъм. Първата ни и основна цел е да излезем от групите на Световното първенство. Това е най-реалистичната цел, като за това най-важен е първият мач с Канада. Откриващият мач е най-важен и работим за него отсега".