Волейболният шампион на Италия Итас Диатек (Тренто) записа своята 23-та победа в редовния сезон на Серия А1. Възпитаниците на българския треньор Радостин Стойчев надиграха като гости Марми Ланца (Верона) с 3:1 (25:14, 21:25, 25:18, 25:23).

Радо Стойчев очаквано направи промени в обичайната си стартова шестица, като даде почивка на Матей Казийски, бразилския разпределител Рафаел Де Оливейра и центъра Емануеле Бирарели. Звездата и капитан на БГ Тренто Матей Казийски изобщо не влезе в игра. Най-полезен за шампионите бе Ян Щокър с 27 точки, а Османи Хуанторена завърши с 18 точки. Соколов влезе в игра за малко в третия гейм и се отчете с 1 точка.

Така кръг преди края редовния сезон трентинци са първи с 67 точки след 23 победи и само 2 загуби.

Отборът на Тренто е на път да „погълне" закъсалия финансово тим от серия А1 Монца, който се представя не лошо в пърпвенстото. Монца заема 7-о място от 14 отбора с 12 победи и 13 загуби. Вчера президентът на отбора Джулия Габана разпространи открито писмо, в което обявява, че вече не й е възможно да отделя пари за волейбол.

"Икономическата криза засегна силно бизнеса на нашата група и за мое огромно съжаление ни принуждава да се откажем от волейбола. Благодаря на всички страхотни професионалисти в отбора, както и на феновете за тяхната отдаденост през цялото това време. Много ми беше тежко да взема това решение", пише в писмото си Джулия Габана.

Според актуалните слухове на Апенините вероятността част от волейболистите на Монца да попаднат в Тренто е голяма, тъй като Радостин Стойчев неофициално е помагал със съвети при селекцията на Монца. В състава личат имената на аржентинците Факундо Конте и разпределителя на "гаучосите" Лусиано де Секо, както и на американския национал Шон Рууни. Интерес за Радостин Стойчев и Тренто биха представлявали още либерото Салваторе Росини и централния блокировач Симоне Бути.

Друг отбор със значитерлно българско присъствие Копра Елиор (Пиаченца) постигна драматична победа над  вицешампиона Бре Банка Ланути (Кунео), който е воден от помощник-треньорът на България Камило Плачи, с 3:2 (20:25, 32:34, 25:23, 25:15, 17:15). В пиаченца играят капитанът на България Владимир Николов, националният ни разпределител Андрей Жеков, посрещачът Николай Пенчев и българинът с италиански паспорт Христо Златанов.

Владо Николов изигра поредния си страхотен мач и стана втори по резултатност с 24 точки, Златанов добави невероятните 34 точки напълно заслужено бе определен за най-полезен играч на мача.

По този начин Пиаченца остана на 6-то място във временното класиране с 40 точки след 13 победи и 12 загуби, докато момчетата на Камило Плачи продължават да са 3-ти с 53 точки след 17 победи и 8 загуби.