Кей Нишикори показа, че се намира във възходяща форма и на четвъртфиналите на Откритото първенство на САЩ по тенис отстрани световния № 2 Анди Мъри. Японецът показа вдъхновена игра и, след като на два пъти изоставаше в резултата, успя да се наложи в петсетов трилър с 1:6, 6:4, 4:6, 6:1, 7:5.

Началото на мача не обещаваше подобна развръзка. Мъри, както и в срещата си с Григор Димитров, спечели безпроблемно първия сет с 6:1 след като осъществи два пробива.

Но още във втория сет Нишикори показа, че не смята да отписва мача. Японецът пръв допусна пробив за 2:3, но веднага го върна и изравни резултата - 3:3. Накрая той успя за втори път да пробие сервиса на Мъри в решаващия десети гейм и да спечели сета с 6:4.

Третият сет беше съпроводен с много борба. Двамата осъществиха общо 5 пробива, но 3 от тях бяха на сметката на Мъри, който спечели с 6:4 и поведе в резултата.

В четвъртия сет Нишикори отново демонстрира борбения си характер и спечели безапелационно с 6:1.

В решаващия пети сет двамата тенисисти дадоха всичко от себе си. Окрилен от спечелването на предишния сет, японецът на два пъти повеждаше с пробив, но и двата пъти Мъри успяваше да се върне в мача, а след това и да поведе с 5:4. Решаващият трети пробив в сета дойде в 11-ия гейм, с който Нишикори поведе с 6:5, след което на свой сервис затвори и мача за крайното 7:5.

Така той се класира на полуфинала, където чака победителят от сблъсъка между Хуан-Мартин Дел Потро и Стан Вавринка.