Цветана Пиронкова постигна втора победа на US Open. Българката поднесе сензация и надви Гарбине Мугуруса в два сета - 7:5, 6:3. Испанката бе десета поставена в основната схема.

В третия кръг пловдивчанката ще се изправи срещу Дона Векич.

Първият сет започна силно за Мугуруса, която набързо поведе с 0:2. Пиронкова не позволи повече да бъде пробита, като в седмия гейм изоставаше с 0:40, но успя да се справи и обърна нещата в своя полза, печелейки подаването си.

При 4:5 Цветана постигна пробив и изравни резултата. При свой сервис гейм българката даде само точка на своята съперничка.

В последния гейм за сета Мугуруса направи двойна грешка, което допълнително помогна на Цвети да затвори частта в своя полза. При загубата на сета испанката видимо не бе доволна от представянето си и го показа, чупейки ракетата си.

Във втория сет при 2:1 в полза на Пиронкова българката имаше три поредни брейк-бола, но не успя да пробие. Мугуруса стигна до равенство, след което Цвети имаше още две възможности за пробив, но все пак испанката показа класата си и стигна до 2:2.

Пиронкова подсказа, че не се е разколебала от предишния продължителен гейм и взе следващото си подаване на нула - 3:2. Доминацията на сервиращите не спря дотук, като се стигна до 3:3, отново без посрещата да спечели точка. Цвети повиши силата и дълбочината на форхендите си и започна да търси агресия и доминация от основната линия, което често водеше до грешки на опонентката - 4:3.

Няколко грешки в осмия гейм на Мугуруса позволиха на Пиронкова да получи нова точка за пробив. Испанската направи двойна грешка и българката поведе с 5:3. При своето подаване Цвети не остави никакви шансове на съперничката си и затвори мача при 6:3.

Пиронкова: Не бях сигурна дали трябва да се връщам, но сега се радвам, че го направих

"Трябва да си призная, че ми бе много приятно да бъде майка и по цял ден да се занимавам със сина ми"