Изпълнителният директор на ЦСКА 1948 - Добрин Гьонов - даде интервю пред Диема, в което сподели впечатленията си от работата в Партизан. Той имаше възможност да разгледа в детайли работния процес в сръбския гранд по време на посещението си в Белград, при което ФК ЦСКА 1948 победи "черно-белите" с 2:0 в приятелска среща играна на стадион "Партизан".

"Срещнахме се с ръководството на Партизан, обменихме опит. Успяхме да им видим тренировъчната база, направихме тренировки там. Говорихме много за структурата и политиката им. Това бяха много позитивни дни в Белград", започна изпълнителният директор на ФК ЦСКА 1948.

ФК ЦСКА 1948 отрязал китайци за Ивайло Чочев

ФК ЦСКА 1948 отрязал китайци за Ивайло Чочев

Това е станало в края на февруари

"Партизан има добра организация. Което е най-важното и което ние изоставаме - имат много хубава тренировъчна база. Разполагат с осем тревни и два изкуствени терена. Отделно всичко необходимо от медицински център, през стаи за лагер и релакс са събрани на едно място. Като изключим Разград и Коматево, нямаме в България другаде такива условия.

Школата на Партизан се състои от 300 деца. Имат политиката да налагат минимум двама човека от школата в първия отбор. В контролата срещу нас влезе едно момче на 16 години. Цървена Звезда и Партизан събират всичко най-добро от страната. Има още нещо.

Престижно: ФК ЦСКА 1948 срази сръбския колос Партизан в контрола

Престижно: ФК ЦСКА 1948 срази сръбския колос Партизан в контрола

Проверката се игра на стадиона на "гробарите"

Сръбските агенти много си помагат. Когато има интерес към даден футболист всички казват колко добър е той. Независимо, че не става въпрос за техен играч. В България е обратното. Когато става въпрос за друг футболист се омаловажават уменията му. Това допринася да има по-силни състезатели и да имат по-силен национален отбор.

Наредбата на сръбската футболна лига гласи, че могат да участват само четирима чуждестранни състезатели. Нямат квоти за евросъюз. Ние сме облагодетелствани, клубовете в България имам предвид, защото можем да имаме колкото искаме хора от ЕС. Това допринася да имаме по-силен клубен футбол, но нямаме българи, които да играят в топ отборите в Европа. Според мен това пречи на националния отбор", добави Добрин Гьонов.

"Естествено, че е приложимо и тук, но това ще ощети клубовете. Трябва да решим какво искаме: да помагаме на клубовете или на националния отбор. Аз многократно съм казвал, че трябва да изградим един добър продукт в България. Той не е толкова лош, защото Лудогорец играе всяка година в европейските клубни турнири, ЦСКА играха две години в групите на Лигата на конференциите, дано и ние да успеем да направим добри класирания в следващите няколко години.

Футболист на ФК ЦСКА 1948 игра цял мач при загуба на Конго

Футболист на ФК ЦСКА 1948 игра цял мач при загуба на Конго

Меси Биатумусока от Ботев (Враца) пък остана на пейката

Три отбора в групова фаза или елиминационна би било максимума за една малка държава като нас. Сърбия е изключително спортна държава и има успехи на много голямо ниво. Вижте Новак Джокович - номер 1 в спорта. Може патриотизмът да е една от чертите, които да влияят на това. Със сигурност не са само тренировките. Имат много черти, според които ние изоставаме в работата с подрастващите.

Клубовете имаме вина за това, тъй като никога не се опитваме да казваме положителните неща. Винаги плюем и изказваме негативните си мнения. Постоянно се говори за условия, терени - знаем, че там трябва да се подобряваме. Много хора сме въвлечени и трябва да наблягаме на положителните черти. Трябва да седнем на една маса, да си начертаем проблемите и да започнем да ги решаваме", завърши Гьонов.