Заместник-министърът на младежта и спорта Йордан Йовчев връчи купите на шампионите от завършилото днес пето поредно издание на заключителния турнир по тенис за юноши и девойки от 12 до 18 години - "Devin Masters".

„Щастлив съм, че БФ Тенис и „Девин" провеждат такива силни турнири за деца, на които младите ни таланти трупат опит на корта и развиват състезателен дух. Станахме свидетели на страхотни мачове и съм уверен, че днешните шампиони тепърва ще трупат успехи и по международните кортове", сподели зам.-министър Йовчев.

В продължение на 4 дни най-добрите 8 състезатели във всяка възрастова група изиграха рекордните 160 двубоя, за да определят най-добрите тенисисти за 2014 година.

„Нивото на тениса, който наблюдавахме, беше много високо, което е нормално, като се има предвид, че в турнира участваха най-добрите млади състезатели у нас. Щастлив съм да видя, че имаме много талантливи тенисисти и съм уверен, че тепърва все повече родни състезатели ще постигат големи победи на световно ниво", сподели капитанът на България за Купа „Дейвис" Тодор Енев.

Един от най-драматичните мачове, който се игра на кортовете на Националния тенис център, беше финалът при 12-годишните юноши, където един срещу друг се изправиха Симеон Терзиев (Диана) и Антъни Генов (15-40). Битката между двамата левичари започна със зрелищни разигравания още от първата точка и очаквано шампионът трябваше да бъде определен след трети сет. В неговото начало Генов падна на корта и контузи играещата си ръка. Въпреки че в последствие успя да спаси няколко мачбола на съперника си, той все пак отстъпи с 6:4, 2:6, 3:6.

"Доволен съм от цялостното му представяне. За мен беше важно, че той успя да надмогне голяма част от страховете си, за да достигне до този финал. Тенисът, който показа с развитието на турнира, ме кара да съм оптимист за бъдещето му", сподели треньорът на Генов Александър Пенев.

При девойките в тази възрастова група Елена Тренчева (Малееви) взе реванш от Александра Златарова (Черноморец) за загубата в груповата фаза, печелейки по-важния мач с 7:5, 6:0.

Лидерът в ранглистата до 14 години Данко Йорданов (Локо Пд) затвърди доминацията си през годината, след като триумфира на Мастърса, надигравайки на финала Симон-Антони Иванов (Черно море Елит) с 1:6, 6:1, 6:2.
Гергана Топалова (Локо Пд) продължи възходящото си представяне през 2014-а, постигайки убедителен успех над Сара Маздрашка (ОК Спорт) с 6:3, 6:3.

Титлата й от "Devin Masters" е очакван резултат, след като тя спечели престижен международен турнир в Португалия, при това в по-горната възрастова група до 16 години, а по-рано през годината стана и държавна шампионка.

„Тя промени мястото си на подготовка и тренира под ръководството на нов наставник (б.р. Ивайло Цонев). Тези промени определено й повлияха положително и в момента е във възход. Тя е една от най-обещаващите ни млади състезателки и се надявам, че ще продължи да се развива в правилна посока", сподели Пресиан Коев, който е отговорник развитие към БФ Тенис.

Единственият финал, който не е завършил до този момент е сблъсъкът при юношите до 16 години между Калоян Вълчев (Черно море Елит) и Калоян Димитров (Тракия). По време на третия сет заваля обилен дъжд и в момента няма яснота кога срещата ще може да бъде доиграна.

Може би най-безпроблемният път до шампионската титла в "Devin Masters" извървя голямата фаворитка при 16-годишните девойки Петя Аршинкова (Локо Пд). Тя достигна до трофея без да загуби нито сет, като на финала надигра с 6:0, 6:3 Алина Каражова (Лозенец).

Алекс Мартински (Левски) е новият шампион при 18-годишните, след като в оспорван финал се наложи с 3:6, 6:3, 6:2 над Радослав Шандаров (Лозенец). Любопитна подробност е, че двамата играха и в груповата фаза като и тогава резултатът във всеки един сет беше идентичен с този във финала. За съжаление на Шандаров, който победи в първия двубой, сега Мартински показа, че си е взел поука от допуснатите тогава грешки и в крайна сметка надделя в по-важния мач, завоювайки титлата.

При девойките до 18 години финалът също предложи повторение на среща, играна в груповата фаза. Зиновия Ванева (Стоянстрой) загуби по-рано в състезанието от Габриела Михайлова (Спортпалас), но в спора за отличието взе реванш и след 6:3, 5:7, 6:4 детронира миналогодишната шампионка.

Всички победители в "Devin Masters"ще имат възможността да участват в турнир по избор в Европа или САЩ през 2015 година.