Поставената под номер 2 в основната схема

Американката Винъс Уилямс изненадващо отпадна от турнира в Чарлстън с награден фонд 1 000 000 долара още в третия кръг. Тя  отстъпи пред германката Сабине Лисицки с 4:6, 6:7 (5). Поставената под №2 в основната схема Винъс спечели турнира през 2004 година. Сега обаче тя не бе убедителна с играта си още във втория кръг срещу индийката Саня Мирза, въпреки че записа успех. На четвъртфиналите 19-годишната Лисицки ще играе с рускинята Елена Веснина.

Изненадващи загуби в третия кръг регистрираха още Надя Петрова и Вера Звонарьова.

Поставената под №4 в схемата Надя Петрова, която също е бивша победителка в турнира, бе надиграна от унгарката Мелинда Чжинк с 6:3, 3:6, 5:7.

Миналогодишната финалистка Вера Звонарьова, която е трета в схемата,  също напусна състезанието. Рускинята, която загуби през 2008  в прекия спор за титлата от Серина Уилямс (САЩ), се отказа в мача си с французойката Виржини Разано при резултат 1:1 гейма заради контузия в глезена.

Изненада не сътвори обаче водачката в схемата - рускинята Елена Дементиева. Тя разгроми с 6:1, 6:1 американката Варвара Лепченко.

Напред продължават още Каролин Вожняцки (Дания), Марион Бартоли (Франция) и Доминика Цибулкова (Словакия).