Жо-Вилфред Цонга определено се превръща в черна котка за рекордьора по титли от Големия шлем Роджър Федерер. След като го победи на четвъртфиналите на Уимбълдън и отне мечтата му за  седма титла в турнира, французинът се справи с Федерер и на „Роджърс Къп" в Монреал. Рано тази сутрин двамата се изправиха на корта, а Цонга се наложи със 7:6 (3), 4:6, 6:1 след повече от два часа игра.

Федерер спокойно може да съжалява за победата, защото пропиля сетбол в първия сет, след което допусна изоставане в резултата. През втората част швейцарецът осъществи ранен пробив, който съхрани със стабилен начален удар. В заключителния сет обаче Цонга поведе с 5:0, с което на практика предреши интригата.

Това бе трета победа от седем мача за французина над именития му съперник. Любопитното е, че освен успеха на Уимбълдън, Цонга бе побеждавал Федерер отново на „Мастърс"-а в Канада, през 2009-та година.

„Той (Цонга) ме победи на Уимбълдън, не знам каква е изненада е да го направи и сега. Той просто игра много добре", сподели Федерер след двубоя. „Първите два сета бяха много оспорвани. Можех да взема преднина в първия, но пропуснах шанса си. Във втория началният ми удар заработи отлично и нещата се получи. В заключителната част обаче Цонга игра много уверено и не ми остави шанс", каза още двукратният шампион в турнира.

На върха на щастието бе „петлето" Цонга. „Това определено е най-добрият мач, който съм играл", сподели французинът под силата на емоциите. „Много съм щастлив от начина, по който се представих. Създавах възможности, от които се възползвах. Всичко в играта ми се получаваше", каза още Цонга.

В спор за място на полуфинал французинът ще се изправи срещу третата ракета на Испания Николас Алмагро, който донякъде изненадващо се наложи със 7:6, 6:3 над Ришар Гаске.

Отпадането на Роджър Федерер е поредната изненада в турнира. По-рано битката приключиха победителят от последните две години Анди Мъри, както и световният №2 Рафал Надал. За разлика от всички тях обаче напред продължава световният №1 Новак Джокович, който късно снощи се разправи с Марин Чилич и записа победа №50 за годината.