Жо-Вилфред Цонга се класира за полуфинал на Откритото първенство по тенис на Австралия, след като победи с 3:2 сета Новак Джокович. Французинът се наложи със 7-6, 6-7, 1-6, 6-3, 6-1 и взе частичен реванш за загубата си на финала в Мелбърн преди 2 години. Съперник на французина за място на финал е световният номер 1 Роджър Федерер, който по-рано през деня се справи с Николай Давиденко.

Цонга и Джокович изиграха страхотен първи сет, който мина през множество обрати и драматични моменти. Сърбинът започна по-концентрирано и дръпна с 5-2. При свой сервис Ноле можеше да поведе в резултата, но пропиля сет бол и допусна две дойни грешки, като по този начин остави Цонга в играта. Двамата вкараха сета в тайбрек, където французинът се наложи с 10-8 точки, а Джокович пропиля нов сет бол. Картината на корта не се промени и през втората част.

Отново Джокович първи стигна до пробив и поведе с 4-2. Цонга обаче моментално се върна в играта и изравни резултата. До края на сета двамата взимаха подаванията си и стигнаха до втори тайбрек, този път спечелен от Ноле. В третия сет Джокович тотално доминираше на корта. Сърбинът спечели три поредни гейма на 0 и в крайна сметка след 6-1 поведе в резултата с 2-1 сета.

И когато изглеждаше, че световният номер 3 държи здраво развитието на мача, всичко на корта се обърна. Жестове на Джокович показаха, че има проблеми със стомаха и след втория гейм Ноле взе медицински таймаут. След като играта се поднови Цонга продължи със силното си представяне и поведе с 5-0. В крайна сметка след 6-3 гейма французинът изравни резултата и прати мача в пети сет. Финалната част започна с два пробива в полза на Цонга, който поведе със сигурното 5:1 и до края нямаше проблем да затвори мача в своя полза.