Григор Димитров продължава страхотното си представяне от началото на годината. Българинът записа девета поредна победа, побеждавайки детронатора на Новак Джокович - Денис Истомин с 2-6, 7-6, 6-2, 6-1 и с това се класира за втори път в неговата кариера на ¼-финал на Australian Open, след 2014-а година.
Там го чака поставеният под номер 11 в схемата белгиец Давид Гофен, който победи на 1/8-финалите осмия в света австриец Диминик Тийм с 5-7, 7-6, 6-2, 6-2. Любимата настилка на белгиецът е хард - точно като тази в Мелбърн. Характерно за неговата игра е бързото вземане на топката, стабилните форхенд и бекхенд.
Източник: GettyImages
Двамата с Григор Димитров имат общо четири мача помежду си, като Григор е спечелил и четирите. През 2010-а година двамата се срещат три пъти. Първо на на "Фючърс" турнир в Германия, двамата достигат финала, а там Григор излиза победител след 4-6, 6-1, 6-4. Следващата среща между двамата е точно на последващия "Фючърс" турнир в Германия, където Григор стига до победата този път на полуфиналите след 6-1, 7-6(3). Третата им среща е месец по-късно, на турнир от по-горната серия - "Чаланджър" в Женева, Швейцария, където двамата се срещат на полуфиналите. Григор побеждава след 7-5, 6-3, а малко по-късно вдига и първата си титла от това ниво.
Последната среща между двамата е на АТП ниво. През 2014-а на финалния за годината турнир от Големия шлем - US Open, в мач от третия кръг на турнира, нашенецът побеждава Гофен след 0-6, 6-3, 6-4, 6-1. Това е и последната среща между двамата тенисисти на професионално ниво (Григор има загуби от Гофен на демонстративни турнири).
Гофен е роден на 07.12. 1990 г. в Рокур, Белгия, но както Димитров, Джокович и други от големите тенисисти живее в Монте Карло, Монако. Висок е 180 см. Играе с дясна ръка, а бекхенда си изпълнява с двете ръце. Белгиецът е почти връстник на Григор. Юношеската му кариера преминава с един полуфинал на европейското до 18 и достигане до десето място в световната юношеска ранглиста през 2008г. На турнирите от Големия шлем при юношите няма сериозни резултати.
Източник: GettyImages
Професионалната си кариера Гофен стартира през 2008-а година, като до края на 2011-а печели предимно най-ниските турнири, а в края на тази година е вече 174-и. Пробивът в топ 100 настъпва през следващата - 2012-а година.
Най-големи успехи за него тогава са достигането до 1/8-финалите на "Ролан Гарос", след като тръгва от квалификациите, записвайки шест победи. Там той среща Роджър Федерер и двамата изиграват страхотен мач, в който победител излиза швейцарецът - 5-7, 7-5, 6-2, 6-4 и след мача споделя: "Мисля, че Гофен игра страхотно. Направи ми силно впечатление, стремеше се да взима топката рано след отскока и във всеки един момент, в който аз не действах достатъчно остро, той поемаше инициативата. Ако Давид запази този подход и продължи все така отговорно да се отнася към тениса, пред него се очертават големи перспективи. Мисля, че това беше изключително интересен мач".
Източник: GettyImages
Същата година Гофен стигна и трети кръг на "Уимбълдън" и печели два турнира от сериите "Чаланджър", като на финала на единия от тях - в Ле Госие, Гваделупа побеждава на финала сензацията в тазгодишното издание на Australian Open - Миша Зверев с 6-2,6-2. Белгиецът завършва 2012 под номер 46.
Следващата година Гофен не се представя както се очаква и стига само до един спечелен "Чаланджър" в Ескишехир, Турция и достига до един 1/8-финал на Мастърс 1000 в Синсинати, САЩ. 2013 година приключва за него с 11 победи срещу 23 загуби на ниво АТП и съвсем закономерно пропада в ранглистата до 110 място.
Източник: GettyImages
През 2014 година, Гофен прави големия си пробив. Започвайки извън първите сто в света, той постига впечатляващи резултати. Началото не е много обещаващо за белгиеца, но след отпадането му в първи кръг на "Уимбълдън" от Анди Мъри, печели последователно три турнири от серията "Чаланджър" - в Холандия, Полша и Финландия и след това печели титлата на АТП 250 в Австрия, обръщайки на финала местния любимец Диминик Тийм. Тази впечатляваща серия от победи продължава до ¼-финал на АТП 250 в Уинстън Сейлъм, САЩ, където Гофен тръгва от квалификациите. След 25 поредни победи, Гофен е спрян на ¼-финала от поляка Йержи Янович.
Следващият турнир за него е US Open, където стига до третия кръг, но там е спрян от нашия Григор Димитров след спечелен сет на 0 - 6-0, 3-6, 4-6, 1-6. Добрата година за белгиеца обаче не свърши с това. Той спечели титлата в Мец, Франция на АТП 250 след пет победи, побеждавайки по пътя си Цонга с 2-1 сета (на 1/4-финал). Тази титла даде началото на нова серия за Гофен, преминала през спечелването на домашния "Чаланджър" в Монс, Белгия и достигайки финал на АТП 500 турнира в Базел, Швейцария. Там по пътя до финала отстранява деветия тогава в света Милош Раонич на ¼-финал, а на финала след общо 14 поредни победи е спрян от Федерер с 2-6, 2-6.
2014 година завършва за него с 25 победи и 15 загуби на АТП ниво, 2 титли на АТП и 4 такива от "Чаланджър" сериите и достигане до рекордното 22-о място в световната ранглиста.
Източник: GettyImages
2015 започва с един ½-финал на АТП 250 В Ченай, Индия, отстъпвайки там на Стан Вавринка с 5-7, 3-6. Голям успех записва на Матърс 1000 в Рим, Италия, стигайки до ¼-финалите. По пътя си дотам, Гофен побеждава Жо-Вилфред Цонга във втори кръг печели срещу Анди Мъри служебно, поради контузия на шотландеца, а на ¼-финала след страхотен мач, пада от осмия в света тогава Давид Ферер след 1-2 сета.
На "Ролан Гарос" стига трети кръг, където е отстранен от Жереми Шарди. След това достига до финала на АТП 250 в Хертогенбош, Холандия на трева, където бива надигран от французина Никола Маю с 0-2 сета. На "Уимбълдън", Давид Гофен стига до четвъртия кръг, отстранявайки по пътя си Хорацио Зебайос, Лиъм Броуди и Маркос Багдатис. На 1/8-финала е отстранен от Стан Вавринка с 0-3 сета, но два от тях завършват след тайбрек. В края на юли, Гофен се намира вече под номер 14 в световната ранглиста. Тогава той стига финал на клей турнира от АТП 250 сериите в Гщаат, Швейцария, където пада от австриеца Диминик Тийм с 0-2 сета. На Мастърс 1000 в Синсинати, САЩ през август, белгиецът стига 1/8-финал, а там взима сет на световния номер 1 тогава Новак Джокович, но отпада след 4-6, 6-2, 3-6. На US Open достига трети кръг, като след два спечелени сета срещу Роберто-Баутиста Агут, получава контузия и след още сет и половина се отказва при резултат: 6-2, 7-5, 3-6, 1-3. До края на годината записва ¼-финал в Базел, Швейцария, където отново е отстранен от Федерер след 1-2 сета. През същата 2015 година, Гофен помага на тима на Белгия да се класира за финал на купа "Дейвис", като по пътя си той допринася с четири победи (Швейцария, Канада, Аржентина - 2), а на финала записва тежка петсетова победа над Кайл Едмънт от Англия, но след това пада от световния номер две тогава Анди Мъри с 0-3 сета, което малко по-късно води до спечелването на първа купа "Дейвис" за тима на Англия. Годината за Гофен приключва след 38 победи и 25 загуби на ниво АТП и 16 място в световната ранглиста, но без спечелени титли.
Източник: GettyImages
През 2016 година, Давид Гофен стартира повече от добре, след като достига до 1/8-финал на Australian Open, побеждавайки по пътя си силния австриец Доминик Тийм с 3-1 сета. Там обаче, среща Федерер, който не му дава никакви шансове и го отстранява след 2-6, 1-6, 4-6. През март, на АТП Мастърс 1000 в Индиън Уелс, Калифорния, САЩ, стига полуфиналите като по пътя до там отстранява последователно четвъртия в света Стан Вавринка с 2-1 сета и 12-ия в света тогава Марин Чилич с 2-0 сета, за да отпадне след това от канадеца Милош Раонич с 1-2 сета. Силната игра продължава и на последвалия Мастърс 1000 в Маями, Флорида, САЩ. Там Гофен отново стига ½-финал, отстранявайки по пътя си силни тенисисти като Виктор Троицки (21 в света тогава) и Жил Симон (19 в света). На полуфиналите е спрян от световния номер 1 Новак Джокович, но в завързан мач, продължил повече от два часа и приключил след 6-7(5), 4-6.
Силното представяне на тези два турнира го изпраща на 13 място в света, а страхотната игра на белгиеца на най-силните турнири продължава и в Рим, Италия на Мастърс 1000, където достига ¼-финалите, отстранявайки преди това силни играчи като Сок (24 в света) и осмия в света Томаш Бердих и то след победа с 6-0, 6-0. На ¼-финалната фаза е спрян от Анди Мъри след 0-2 сета. На втория турнир от Големия шлем - "Ролан Гарос", Давид записва четири победи и достига до ¼-финалите, което е негов рекорд по отношение на турнирите от Голямата четворка. Там е надигран от 15-ия по онова време австриец Доминик Тийм с 1-3 сета. На "Уимбълдън" стига до четвърти кръг, където е отстранен от седмия в света канадец Милош Раонич с 2-3 сета след над три часа игра. На Олимпийските игри в Рио де Жанейро, белгийския талант записва две победи преди да бъде спрян на 1/8-финалната таза от местния любимец Томас Белучи с 6-7(10), 4-6. На последния за годината турнир от Големия шлем - US Open отпада още в първи кръг след загуба с 1-3 сета от 122-ия в света американец Джаред Доналдсън. През септември, на АТП 250 в Мец, Франция, достига ½-финалите, където е спрян от друг силно представящ се тенисист през тази година - местния любимец и номер 18 в света Лука Пюи с 0-2 сета. В началото на октомври месец, белгиецът се намираше на 14 място в световната ранглиста. Но той бе обявил, че ще играе на всички турнири до края на годината с цел, да влезе по право в първите осем, за участие във финалния Мастърс на най-добрите осем тенисисти в света. След тежък сезон за всички, краят на годината е трудно за атакуване на такава цел от който и да е тенисист, но Гофен явно знаеше какво прави, защото записа страхотни резултати.
Източник: GettyImages
Първо - в началото на октомври достигна до финал на АТП 500 в Токио, побеждавайки на полуфиналите друг кандидат за участие на финалния Мастърс - Марин Чилич от Хърватия с 2-0 сета. На финала белгиецът се изправи срещу австралиеца Ник Кириос - 15 в света и стартира страхотно като спечели първия сет. Постепенно Кириос взе инициативата и обърна мача, с което спечели и титлата. Това съвсем не смути Гофен, който още на следващия турнир - Мастърс АТП 1000 в Шанхай, Китай стигна полуфиналите. По пътя си той победи в първи кръг връщащия се от контузия и сребърен медалист от същата година от Олимпийските игри в Рио - Хуан Мартин дел Потро с 2-1 сета след загубен първи сет. Последваха победи над Беноа Пер (2-0 сета) и осмия в света Монфис след нов обрат от 0-1 до 2-1 сета. На полуфиналите обаче, белгиецът бе отстранен категорично след 2-6, 2-6 от втория в света Анди Мъри. Последва полуфинал на АТП 250 турнира в Антверп, Белгия и загуби във вторите кръгове на АТП 500 в Базел, Швейцария и Мастърс 1000 в Париж, Франция. Тези му резултати го класираха на рекордното за него 11 място в световната ранглиста, което означаваше, че няма как да се класира по право за финалния Мастърс на осемте най-добри.
Източник: GettyImages
Но поради отказването на Рафаел Надал и Томаш Бердих, Давид Гофен се превърна в първа резерва на турнира. При втория мач на Гаел Монфис (6 поставен) срещу Доминик Тийм - 1-2 сета за Тийм, французинът получи контузия и реши да прекрати участието си. Това позволи на Гофен да влезне като резерва за оставащия мач на Монфис срещу Джокович, но световния номер едно не остави никакви шансове на белгиеца и го победи със смазващия резултат - 6-1, 6-2. С това приключи най-успешната година за белгиеца, в която той записа рекорден брой победи - 49 срещу 25 загуби и завърши под рекордното 11 място в световната ранглиста.
Началото на 2017 година не бе обещаващо за Гофен, който се пусна на АТП 250 в Доха, Катар, където записа победа в първи кръг срещу Робин Хаасе с 2-0 сета, а в следващия кръг загуби от испанеца Фернандо Вердаско с 1-6, 6-7 (6).
На Australian Open, Гофен доказа защо в момента е част от Топ 15 на света. Първо в първи кръг, белгиецът отстрани много трудно младия американски талант Рейли Опелка с 3-2 сета, в отделните части - 6-4, 4-6, 6-2, 4-6, 6-4 след около три часа игра и 21 аса на най-високия тенисист в тура - 211 сантиметровият Опелка.
Във втори кръг Гофен отстрани чешкия ветеран Радек Щепанек след 6-4, 6-0, 6-3 за час и 45 минути. В трети кръг Гофен се изправи срещу друга машина за асове - двайсет и първият в света хърватин Иво Карлович. Ветеранът Карлович обаче не получи много шансове независимо, че отбеляза 25 аса в мача. Гофен го победи с категоричното 6-3, 6-2, 6-4 за около час и половина. На 1/8-финалите белгиецът се изправи срещу осмия в света австриец Доминик Тийм. Двамата имаха преид този мач баланс от 3 спечелени мача за Тийм, срещу 5 за Гофен (4 на АТП ниво и една на ИТФ). Първият сет бе за Тийм след 7-5. Вторият отиде в сметката на Гофен след тайбрек спечелен със 7-4. Това видимо изнерви австриеца и в следващите два сета имаше само един тенисист на корта. След бързо 6-2, 6-2, Гофен затвори мача и за втори път в кариерата си ще играе ¼-финал на турнир от Големия шлем.
Четвъртфиналът ще се проведе в сряда, като победителят от този мач очаква по-силния в сблъсъка между третия в света Милош Раонич и деветия - Рафаел Надал.