Рускинята Светлана Кузнецова спечели откритото първенство на Франция "Ролан Гарос". По този начин Кузнецова, която е 7-а в световната ранглиста, триумфира с втория си трофей от Големия шлем след успеха от US Open през 2004 година. Във финала рускинята победи сънародничката си Динара Сафина с 6:4, 6:2 за 1 час и 14 минути.

Лидерката в световната ранглиста показа изключително нервна игра и това се оказа решаващо за крайния изход. За Сафина това е втора поредна загуба на финала на "Ролан Гарос", след като миналата година падна от Ана Иванович.

Това бе третия изцяло руски финал при жените в Париж. Интересното е, че Динара Сафина продължава да е без победа в турнира от големия шлем, като това е трети неин загубен финал.

Срещата започна с предимство за Сафина, която успя да пробие още първия сервиз на Кузнецова. Във втория гейм 7-ата в света върна пробива и резултатът бе изравен. В следващите минути двете взеха своите сервиз-геймове до 4:3 в полза на Кузнецова. Тогава последва пробив за 5:3, който даде сериозно предимство на Светлана. Лидерката в световната ранглиста не се отказа и успя да върне пробива за 4:5. Това се оказа недостатъчно, тъй като последва нов пробив, с който Кузнецова затвори сета за 6:4.

Втория сет започна равностойно, но при 3:2 гейма в полза на съперничката й, Сафина започна да допуска много непредизвикани грешки. Това предреши изхода и Кузнецова взе три последователни гейма, с което се поздрави с крайния успех.