Стан Вавринка не срещна особени затруднения при класирането си за четвъртфиналите на "Ролан Гарос".

Вавринка не остави шанс на Жил Симон и разочарова френската публика, отстранявайки представителя на домакините с 6:1, 6:4, 6:2 след час и 41 минути игра.

По този начин швейцарецът достигна до последните осем за шести път в последните седем турнира от Големия шлем, като единственото изключение бе Откритото първенство на Франция през изминалия сезон, когато Стан отпадна още на старта след загуба от Гийермо Гарсия-Лопес.

Днешната среща започна страхотно за Вавринка, който с лекота спечели откриващото си подаване, а след това моментално достигна и до първия си шанс за пробив. Французинът го отрази с ас, но последваха две поредни грешки от ракетата му и малко по-късно швейцарецът вече водеше с 3-0. Стан обаче продължи да притиска съперника си и отново проби в шестия гейм, възползвайки се от петия си брейкбол, а при 5-1 безпроблемно затвори сета в своя полза.

При 1-1 във втората част се стигна до маратонски гейм, в който мощен уинър от форхенд осигури на Стан два шанса за още един пробив, но французинът не само успя да ги отрази, но в следващите няколко минути неутрализира още три брейкбола и в крайна сметка задържа. Два гейма по-късно Симон отново бе изправен пред опасност да загуби подаването си, като този път не съумя да се спаси и изостана с 2-4.

Стигна се до 4-3, когато последва слаб гейм за швейцареца, в който с три грешки от форхенд той изостана с 0-40, а французинът нямаше как да пропусне този шанс и изравни. Радостта на Симон обаче бързо бе попарена, след като още в следващия гейм Вавринка успя отново да пробие и след 77 минути игра вече водеше с 2-0 сета.

След два спокойни сервис гейма в третата част Вавринка отново натисна педала на газта и с два печеливши удара от форхенд си гарантира предимство от 0-40 на ретур, а Симон собственоръчно предаде подаването си с двойна грешка. Нататък Стан отрази един шанс за рибрейк, след което от своя страна отново спечели сервис гейма на франзуцина и при 5-2 не трепна, сервирайки за място на четвъртфиналите, където очаква Роджър Федерер или Гаел Монфис.