Италианецът Яник Синер ще спори за титлата на Финалния турнир на Асоциацията на тенисистите професионалисти (АТП) пред родна публика в Торино.

На полуфиналите Синер победи Даниил Медведев (Русия) с 6:3, 6:7(4), 6:1 за 2:29 часа. Той показа стабилна игра от основната линия, спечели 83 процента от точките си от първи сервис и продължава победната си серия в надпреварата.

В спор за титлата утре италианецът ще срещне победителя от двубоя между номер 1 в световната ранглиста Новак Джокович (Сърбия) и номер 2 Карлос Алкарас (Испания), които излизат на корта в 22.00 часа.

Синер загуби първите си шест мача срещу Медведев, но сега е в серия от три поредни успеха. Той направи пробив в четвъртия гейм по пътя си към успеха в първия сет, а във втората част двамата спечелиха подаванията си и се стигна до тайбрек. В него руският тенисист поведе с 4:2 и след 7:4 изравни резултата.

Италианецът доминираше изцяло в третия сет, взе подаването на Медведев два пъти и затвори мача още при първата си възможност.

"Чувството е невероятно. Беше наистина труден мач днес. Усетих, че той играе по-агресивно, особено в първия сет. По някакъв начин се успокоих и се почувствах по-добре. Щастлив съм, че съм на финала. Благодаря на публиката, която ми даде толкова много енергия", каза той след мача.

С баланс от 61 победи и 14 загуби за сезона Синер е само на един мач от спечелване на пета титла в една календарна година за първи път в кариерата си. 22-годишният тенисист, който стана шампион в Монпелие, Пекин, Торонто и Виена този сезон, е първият италианец, който се класира за финала на сингъл в 54-годишната история на Финалите на АТП.

Ако Синер победи Джокович или Алкарас и вдигне трофея, той ще стане първият италиански победител в надпреварата. Освен това италиенацът трябва да вземе 4 801 500 долара, най-голямата печалба в историята на тениса, след като стане шампион в Торино без загубен мач.

Италианецът победи Джокович по-рано тази седмица и е спечелил четири от седемте си мача срещу Алкарас, включително последните две срещи. 22-годишният Синер вече се изкачи до номер 4 в световната ранглиста на АТП, най-високата позиция на италианец след Адриано Паната преди почти половин век.