Симона Халеп стана първата румънка, класирала се за финал на Australian Open. Тя и германката Анжелик Кербер изиграха мач-шедьовър, който показа най-хубавите страни на дамския тенис. Халеп спечели със 6-3, 4-6, 9-7 за 2 часа и 22 минути. Така в събота за титлата ще спорят първите две в схемата - Симона Халеп и Каролине Возняцки.

Каролине Возняцки е първата финалистка на Australian Open 2018

Датчанката се наложи над Елизе Мертенс в оспорван мач

Румънката започна ударно и само за 15 минути поведе с 5-0 в първия сет. Тогава Кербер се събуди и взе три гейма на нула, но Симона все пак успя да затвори частта с 6-3 за 26 минути.

Халеп проби за 3-1 в началото на втория сет, но Кербер веднага върна брейка и показа, че няма намерение да се предава. След много оспорвани разигравания германката изравни сетовете след 6-4 и 46 минути.

В последната част нивото на игра беше изключително. Халеп беше много агресивна от дъното на корта, а Кербер връщаше невъзможни топки и контраатакуваше. В първите два гейма имаше разменени пробиви. Халеп взе подаването на съперничката си за 5-3, но не можа да затвори мача.

Снимка 336173

Кербер спаси два мачбола и се стигна до удължен сет. В турнирите от Големия шлем няма тайбрек в последната част и беше необходим поне още един пробив до края.

Германката успя да го направи и сервираше за мача при 40-15, но Симона проведе три изключителни разигравания и изравни. В края агресивната игра на румънката ѝ донесе победата срещу изморената Анжелик. Симона успя да спечели четвъртия си мачбол. Третият сет продължи 1 час и 10 минути.

"Много тежък физически мач. Все още не знам какво се случи. Тя  (Кербер) е много труден съперник. Не можеш да ѝ завършиш топката. Благодаря за подкрепата на публиката.

Когато си изкълчих глезена в първия кръг реших да да всичко от себе си. Днес играта ми беше съпътствана от много върхове и спадове. Но трябва да имаш късмет, за да спечелиш" - каза световната №1 след драмата.