Сестрите Уилямс години наред са използвали допинг, и то с разрешението на Световната антидопингова агенция (WADA), доказаха хакери, заставащи зад името Fancy Bear. Те разкриха конфиденциални медицински документи, уличаващи много видни американски спортисти, сред които и Серина и Винъс Уилямс, че са взимали забранени вещества, предписвани им официално под формата на медикаменти за различни болести. Според властите кибер атаката идва от Русия и това е просто контраудар след този, който техните спортисти понесоха преди Олимпийските игри, пише в. "168 часа".

Официално такова участие не е признато, но е факт, че именно от руската тенис федерация най-остро скочиха срещу разкритията, призовавайки сестрите да понесат наказание поне като това на Шарапова, а по възможност и по-сериозно. Руски лекари обявиха, че препаратите, които са изписвани на Уилямс за лечение на неясни, но явно несериозни проблеми, са всъщност много силни медикаменти, които се дават единствено на неизлечимо болни хора. Според разкритите документи още през 2010 г. Серина получава официално предписани медикаменти от лекаря на Международната тенис федерация (ITF) д-р Стюарт Милър. След тях са оксикодон, хидроморфон, преднизон и метилпреднизолон, които са признати за допинг, защото стимулират всички системи и подобряват физическата издръжливост. И е факт, че в следващите месеци печели безапелационно четири титли от Големия шлем. Световната антидопингова агенция (WADA) получава официално становище, че тя трябва да приема такива медикаменти заради конкретен проблем и това не се счита за взимане на стимуланти. Затова и резултатите от тестовете й се смятат като следствие на реално изписаната от лекаря й терапия, а не като положителна допинг проба.

Подобни медикаменти са изписани и на Винъс Уилямс заради сходен здравен проблем, който обаче не е упоменат в разкритите от хакерите документи. Какъвто и да е той, явно не е чак толкова сериозен, че да попречи на професионална спортна кариера. Тази схема е приложена няколко години подред, които носят на сестрите множество титли и милиони долари от наградните фондове. Въпросът е дали Уилямс изобщо ще бъдат наказани. Факт е, че известни спортисти, хванати с допинг, са лишавани не само от титлите си, но и от наградните си фондове за години назад. Най-емблематичният пример е Ланс Армстронг. След разкритията, че е употребявал забранени вещества, не само е сложен край на кариерата му, но и са му отнети всички седем титли от Тур дьо Франс и колоездачът е осъден да върне над десет милиона бонуси, които е взел за тях.

Загуба от около 50 милиона долара пък изчислиха, че ще струва на Мария Шарапова резултатът от допинг теста на Australian Open в края на януари. Международната федерация по тенис й наложи двугодишно наказание заради употреба на мелдоний. Рускинята няма право да се състезава до 26 януари 2018 г., но тя обжалва решението пред Спортния арбитражен съд в Лозана (CAS) и е много вероятно наказанието й да бъде намалено на една година. Дори и това да стане, финансовият минус за нея ще е огромен, тъй като тя загуби много от рекламните си договори. Според специалисти сестрите Уилямс може и да не бъдат нито глобени, нито да им бъдат отнети титли, защото те на практика не са дали официално положителна допинг проба, нито са лъгали пред Световната антидопингова агенция (WADA). Появиха се съмнения, че информацията, изнесена от хакерите, ще бъде възприета като незаконно придобита и няма да може да се използва нито като доказателство в съда, нито като причина за лишаване от наградни фондове. А те съвсем не са малко – общо за кариерата си двете сестри само от състезания са взели над 115 милиона долара – 81 - Серина и 34 – Винъс.

Според гневни тенис фенове, най-вече от Русия,трябва да бъде сложен край на кариерата на сестрите Уилямс. Всъщност дори едно наказание като на Мария Шарапова от две години лишаване от състезателни права би било фатално, защото Серина след дни ще стане на 35 години и вече официално е обявена за “най-възрастната тенисистка в историята на Женската тенис асоциация WTA, оглавявала световната ранглиста”, а Винъс вече е на 36 г. По-голямата Уилямс официално се защити, като заяви: “Огорчена съм, че личните ми медицински данни са били обект на хакерска атака и са изнесени публично без моето съгласие. Винаги стриктно съм спазвала правилата на антидопинговата програма в тениса. Използвала съм препарати с терапевтични цели по изключение, и то винаги само след получено разрешение. Такова са дава от независима комисия, и то след изключително строга процедура. Не съм нарушила нито едно правило.”

Световната антидопингова агенция не обвини сестрите Уилямс, а хакерите, като категорично обяви действията им за криминален акт. Генералният директор на агенцията Оливие Нигли подчерта: “Тези кибер атаки, за които бяхме официално информирани, че идват от Русия, са опит да се срине доверието в агенцията и в цялата антидопингова система. Ние категорично смятаме, че разкриването на поверителната информация, засягаща атлетите, е криминално деяние. То е поредната пречка Световната антидопингова агенция да възстанови доверието си към Русия.” Така че изглежда, че усилията на властите ще бъдат не да се санкционират състезатели, а да се ограничат бъдещи атаки от хакери. Сестрите Уилямс получиха подкрепа и от Американската антидопингова агенция (USADA), които категорично заявиха, че тенисистките не са направили нищо нередно и няма за какво да бъдат наказвани. Международният олимпийски комитет също застана зад тях, подчертавайки, че не са нарушили антидопинговите правила на игрите, които се проведоха в Рио. Международната федерация по тенис също не е предприела някакви действия срещу сестрите, защото официално приема, че те са имали терапевтично разрешение за използването на препаратите. Въпреки подкрепата на официално ниво, сестрите Уилямс бяха залети от критики, охулвания и множество груби шеги. Дори президентът на руската тенис федерация Шамил Терпишев си позволи в официално изказване да ги нарече “братята Уилямс”.