Стан Вавринка започна по убедителен начин защитата на титлата си от Australian Open. Шампионът от 2014 г. записа чиста победа с 6-1 6-4 6-2 над турчина Марсел Илхан. Швейцарецът очаква във втория кръг победителя от двубоя между Мариуш Копил и Пабло Андухар.

Стан не срещна съпротива от Илхан и с общо пет пробива в мача прекрати участието на съперника си. Вавринка сервираше убедително и спечели 82% от точките си на първи сервис. Непредизвиканите грешки на двамата бяха почти равен брой, но уинърите от ракетата на Стан - значително повече (34 срещу 16).

"Идеята бе да стартирам по най-добрия начин и това се случи. Мачът бе съвсем нормален. Имах време да рестартирам машината и да се настроя към условията. Вече повече от седмица съм в Мелбърн и съм концентриран изцяло. Доволен съм от това, което показах. Турнирът е дълъг и всеки иска да стигне колкото се може по-напред", каза Вавринка.

Поставеният под №5 в основната схема Кей Нишикори затвърди традицията да играе успешно срещу Николас Алмагро. Японецът взе победата с 6-4 7-6(1) 6-2, като това беше десети негов успех в 11 мача с този опонент.

Нишикори участва в Мелбърн за шести път, а най-доброто му постижение е от 2012 г., когато достигна до четвъртфиналите. Следващият му съперник ще бъде излъчен от срещата Иван Додиг - Жоао Соуса. Срещу Алмагро азиатецът направи само 21 непредизвикани грешки срещу 50 на съперника.

Алмагро се опъна сериозно на световния №5 в първите два сета, след като първи пробиваше подаването на японеца. При 4-5 и сервис на испанеца, Нишикори игра страхотно на ретур, стигайки до 0-40 и три сетбола. От третата възможност той затвори първата част с бекхенд от ракетата на Алмагро в мрежата.

Подобна бе ситуацията и във втория сет. Испанецът осъществи брейк, но той бе върнат веднага за 3-3.  Нишикори взе още едно подаване на Алмагро и при 5-3 сервираше за 2-0, но не съумя да вземе сервис гейма си. При 6-5 японецът имаше нови три брейкбола за спечелването на сета, но той премина през тайбрек, в който световният №69 взе само една точка.

Нишикори реализира шест от открилите се пред него 17 възможности за пробив. Испанецът имаше само 23 мача през миналия сезон, след като бе принуден да претърпи операция заради контузия след Ролан Гарос.

В друг мач Алехандро Гонзалес елиминира №16 в схемата Фабио Фонини след 4-6 6-2 6-3 6-4, което бе и първото отпадане на поставен състезател. 12-ят в схемата Фелисиано Лопес пък си проправи трудно път към втория кръг, спасявайки три мачбола при победата с 3-6 6-2 4-6 6-2 10-8 над 123-ия в света Денис Кудла.