Роджър Федерер спечели за пети път в кариерата си турнира от серията "Мастърс" в Индиън Уелс. На финала Маестрото победи сънародника си Стан Вавринка с 6:4, 7:5. Мачът беше 23-и по между им като Федерер води с 20:3. Всичките победи на Вавринка са на Клей, където балансът на тази настилка е 5:3 в полза на носителя на 18 титли от "Големия шлем". След триумфа си на Australian Open в началото на годината, 35-годишният швейцарец грабна днес нов голям и престижен трофей.

Снимка 284267

Източник: EPA/БГНЕС

Играта в първия сет вървеше бързо, като всеки от сервиращите печелеше без особени трудности геймовете си. Първата точка за пробив се откри пред Федерер в десетия гейм при 30:40. До този брейкпойнт, който беше с цената на сетбол, се стигна, след като при една от точките преди това първи сервис на Вавринка бе отсъден в аут, въпреки че топката бе хванала частичка от линията. При сетбола Федерер изигра точката търпеливо и дочака грешка на Вавринка - 6:4.

Роджър Федерер отказа Джак Сок и ще спори за титлата в Индиън Уелс

7 гейма за представителя на домакините

Вторият сет започна перфектно за 31-годишния Вавринка - с пробив още в първия гейм. Сервиращият Федерер губеше с 0:40, но успя да неутрализира първите две точки за пробив. При третата Роджър изкара топката в аут от бекхенд и Стан проби. Веднага след това Вавринка отрази две точки за пробив и удържа подаването си за аванс от 2:0.

В четвъртия гейм Федерер отново стигна до 2 точки за пробив, но този път Вавринка не успя да се защити и резултатът стана 2:2. След това двамата печелеха подаванията си. Но това не беше толкова лесно, колкото в първия сет. Повече проблеми изпитваше Стан, като във всеки негов гейм се стигаше до 40:40 или до точка за пробив на Федерер. Защитата на Вавринка се пропука в последния дванадесети гейм, когато, при 6:5 за Маестрото, № 3 в света застана на сервис-линията, за да вкара сета в тайбрек. Бекхенд в мрежата на Стан донесе мачбол на Роджър и ветеранът го реализира, за да добави още едно ценно отличие в пребогатата си колекция.

Титлата е под № 90 в кариерата на Федерер. Швейцарецът стана най-възрастният шампион в историята на турнира в Индиън Уелс и грабна трофей №25 от серията "Мастърс". Повече титли от тази категория от него имат само двама тенисисти - Новак Джокович (30) и Рафаел Надал (28). Швейцарецът има и още 48 загубени финала на сингъл.

Вавринка пък остава с 15 титли, като днес претърпя 11-о поражение на финал. Единственият трофей на Стан от категорията "Мастърс" е на клея в Монте Карло през 2014 година, когато на финала побеждава Федерер.

С днешния си успех Федерер направи подарък и на треньора си Иван Любичич. Бившият хърватски тенисист, шампион в Индиън Уелс за 2010 година, на 19 март имаше рожден ден. Любичич, който изгледа на живо триумфа на Федерер, навърши 38 години.