Роджър Федерер се класира за полуфиналите на турнира от сериите "Мастърс" в Маями след като постигна драматична победа наo Томаш Бердих с 6:2, 3:6, 7:6 (6). 35-годишният швейцарец беше изправен до стената в третия сет, когато трябваше да спасява два мачбола, но се справи със ситуацията и в крайна сметка постигна шеста поредна победа над Бердих, който не го е побеждавал от 2013 година насам.

В първия сет Федерер тотално надигра своя съперник във всички компоненти, той беше много по-бърз от чеха, а ударите му по-прецизни. Той проби съперника си още в първото му подаване, а беше безапелационен в своите сервис геймове. След това Маестрото направи още един пробив за 5:2. Завършващата точка беше реализирана с елегантен дроп шот, който накара дори съперникът му да се усмихне от недоумение (вижте видеото). Швейцарецът безпроблемно спечели сета при свой сервис, като това беше първи сет, който Бердих губи в Маями.

Признаците на умора, показани от Федерер в мача в предишния кръг срещу Баутиста Агут, се видяха във втория сет. Чехът започна да провежда сервис геймовете си безупречно и далеч по-добре, отколкото го правеше в първата част. Пробивът не закъсня. В осмия гейм след двойна грешка и две непредизвикани грешки на Федерер Бардих поведе с 5:3 и на свой сервис затвори с лекота сета.

Трудна победа за Роджър Федерер, Саша Зверев изхвърли Стан Вавринка

Федерер и Бердих ще спорят за място на полуфинала

В третия сет двамата показаха всичко най-хубаво от тениса. Федерер започна да притиска съперника си и след като в два поредни гейма пропусна точки за пробив, в третия вече чехът нямаше отговор. При 5:3 Маестрото излезе да сервира за мача. И тогава настъпи необясним срив в неговата игра. След двойна грешка, два блестящи ретура на Бердих и непредизвикана грешка от форхенд предаде гейма на нула.

След като двамата си размениха по един бърз сервис гейм, Бердих трябваше да спасява мачбол при своето подаване. Така се стигна до тайбрек. Той започна по странен начин. Двамата си направиха по два мини пробива. Решителният момент дойде при 5:4 за чеха, който получи два сервиса, за да приключи мача. Бердих стигна до мачбол след бекхенд уинър по правата, но Федерер пласира агресивен ретур и предизвика грешка на съперника, а после изравни 6:6. За втори път в мача Маестрото си заслужи мачбол след ас, а двойна грешка на Бердих сложи точка на спора.

"Обичам да печеля мачове с тайбрек, защото това е предпоставка за победа и в турнира", каза Федерер.

С победата срещу Бердих се очаква Маестрото да се изкачи на четвърто място в световната ранглиста на АТР, като с Рафаел Надал до последно ще си оспорват 4-а и 5-а позиция.

Снимка 286240

Източник: EPA/БГНЕС

Ник Кирьос

В другия четвъртфинал от тази вечер Ник Кирьос спечели битката на "младоците" срещу Александър Зверев като се наложи с 6:4, 6:7(9), 6:3. Двамата сътвориха уникално шоу. По-хладнокръвно обаче подходи Ник, а и бе на висота през цялото време, така че се осигури победата и мач с Роджър Федерер за място на финала.

В първия сет двамата сервираха много стабилно. Той беше решен от един пробив, който дойде в деветия гейм. Кирьос поведе с 5:4 и завърши сета на свой сервис.

Бивш треньор на Гришо готов да спасява кариерата на Ник Кирьос

"Обичам да работя с талантливи състезатели"

През втория сет характерът на играта не се промени. Този пет без пробиви двамата стигнаха до тайбрек. След два разменени минибрейка Кирьос направи решителна крачка за 5:4 точки, осигурявайки два сервиса за победата. Поведе 6:4 с ас по правата, но на първия мачбол пропусна форхенд, а после и ретур на втори сервис - 6:6. Ник пробва да приключи класно на третия мачбол, но германецът настигна дроп шота му и изравни 8:8. Гениален лоб на Саша му осигури решителен минибрейк за 10:9, след който той реализира сетбола - 7:6(9).

Въпреки пропуснатите мачболи Кирьос продължи активно и в третия сет. И в него изходът се реши от един пробив. И той беше на сметката а Кирьос, който поведе с 4:2. При 5:3 австралиецът сервираше за приключване на мача. Зверев оказа невероятна съпротива, отрази още два мачбола, но при шестия прати ретура в мрежата.