Световният №1 Роджър Федерер стана най-успешният тенисист в историята на Мастърса в Синсинати, след като спечели пета титла от турнира. На финала швейцарският маестро се наложи с 2:0 сета над Новак Джокович, демонстрирайки изключителен тенис.

Федерер взе първата част с разгромното 6-0, а в края на втория сет показа по-здрави нерви и го измъкна след 9-7 в тайбрека.

Благодарение на този успех, Роджър изравни постижението от 21 титли от Мастърс 1000 турнири, където отново дели първото място с Рафаел Надал.

Новак Джокович пък изгуби общо четвърти финал в Синсинати в своята кариера и четвърти през сезона, след като досега имаше три титли и три поражения, всичките от Рафаел Надал.

Друга интересна подробност е, че въпреки стотиците си успехи, Федерер никога не бе печелил един Мастърс повече от четири пъти. От началото на годината ФедЕкспрес вече е спечелил 6 титли, а победата бе под №16 срещу 12 загуби срещу Джокович.

Още с класирането си на финала, швейцарецът си бе гарантирал оставането под №1 в света, но благодарение на своя успех той дръпна с почти 900 точки на Джокович в ранглистита.

На предстоящия US Open Федерер има да защитава 720 точки, докато Ноле цели 2000, което практически означава, че дори при нов успех на сърбина и ранно отпадане на Роджър, носителят на 17 титли от Големия шлем ще остане на върха.

Джокович и Федерер достигнаха до този мач без нито един допуснат пробив, но още в първия сет доскорошният №1 бе прегазен и пробит цели три пъти. Сърбинът направи куп непредизвикани и двойни грешки, докато Федерер бе феноменален и за първи път в историята на тяхното съперничество спечели сет на 0.

Във втората част сърбинът значително намали грешките и успя да се вкопчи в мача, но неговият съперник остана непробиваем, което логично доведе до тайбрек. Роджър тръгна с 3-0, но сърцатия Джокович на свой ред поведе с 4-3 и минипробив. Грешка на Ноле и няколко отлични сервиса доведоха до мачбол за Фед, но Джокович не се прекърши и на свой ред стигна до сетбол. С атака още от начален удар се стигна до нов мачбол, а уинър от форхенд подпечата успеха при 9-7 точки в негова полза.

Водачът в световната ранглистата записа 8 срещу 2 аса и допусна само една срещу пет двойни грешки за Джокович. Федерер спечели 82 процента от точките след вкаран първи сервис, докато сърбинът успя едва в 66 процента от тези случаи. Швейцарецът наниза цели 28 срещу само 12 уинъра за Ноле и успя при 3 от 4 точки за пробив в мача, докато сърбинът нямаше нито една подобно възможност.