Евентуалният следващ съперник на Григор Димитров в Куала Лумпур се класира за финала на провеждащия се в Санкт Петербург тенис турнир.

Жоао Соуса надделя с 6:4, 7:6(5) над Доминик Тийм. Финалът е трети за годината и общо пети в кариерата на португалеца, който загуби именно от Тийм в спора за титлата в Умаг преди два месеца.

Срещата започна отлично за 53-ия в световната ранглиста, който поведе с 4-0 с два затвърдени пробива. Тийм върна единия брейк в петия гейм, а в десетия имаше възможност да неутрализира и втория, но Соуса удържа брейкбол при 30-40 и затвори сета за 40 минути.

Във втората част двамата си размениха по един пробив в шестия и седмия гейм, като Тийм поведе с 4-2, но не успя да затвърди. В тайбрека австриецът на два пъти дръпваше с минипробив, но загуби дългия гейм от 5-3 в своя полза.

На финала Соуса очаква победителя от другия двубой, който противопоставя Милош Раонич и Роберто Баутиста-Агут.