Първата българска ракета Цветана Пиронкова отпадна от силния турнир на червени кортове в Берлин с награден фонд 1,34 милиона долара след поражение във втория кръг на квалификациите.

Пиронкова, която е поставена под номер 4, загуби с 4:6, 5:7 от Ан Кремер (Люксембург) за 1:46 час игра.

Така нашата тенисистка има минимални шансове да се класира в основната схема като "щастлив губещ", ако Татяна Гарбин спечелия последния си мач от квалификациите и някоя от директно класираните за първия кръг се откаже от участие.

Двубоят срещу първата ракета на Люксембург, бивша номер 18 в света, започна лошо за българката. Тя допусна пробиви при първите си подавания, а с това дойде и изоставането с 1:3.

Пловдивчанката успя да се върне в мача, след като спечели следващите три гейма, но при 4:4 отново не успя да удържи сервиса си.

Българката получи шанс да изравни в следващия гейм, след като поведе с 40:15, но пропиля двата брейкбола и след 42 минути 137-ата в света в момента Кремер поведе след 6:4.

Във втория сет представителката на Люксембург отново започна по-добре и пак поведе с 3:1. Пиронкова си върна пробива за 3:3, а равенството се поддържаше до 5:5.

Българката, която по традиция имаше проблеми с подаването си, реализирайки едва 52 процента от първия си сервис, допусна нов пробив и при 6:5 Кремер сервираше за мача.

Пиронкова повече с 40:0, след това спаси два мачбола, за да получи четвърти шанс за пробив. Тя не се възползва и от него и с третия си мачбол първата ракета на Люксембург взе мача след 7:5.

Цветана Пиронкова ще се изкачи с 14 места и ще запише рекордно класиране в кариерата си в
ранглистата на УТА, която ще бъде оповестена официално в понеделник.

През тази седмица Пиронкова се класира за втория кръг на силния турнир във Варшава и със спечелените 25 точки тя набра актив от 359,25 точки.

Така българката ще бъде 65-а в света, след като китайката На Ли, която можеше да я изпревари, загуби на финала на турнира в Ещорил от сънародничката си Цзе Чжън с 7:6, 5:7 и отказване на Ли заради травма.

Най-предното класиране на пловдивчанката досега бе на 10 април, когато тя бе на 70-о място.

Отказалата се от професионалния тенис Магдалена Малеева пък пада с 11 места си спрямо последната ранглиста и вече ще бъде 129-а с 219 точки.

Всички останали български състезателки остават извън първите 300 в ранглистата.

Промени в челото няма. Лидерка в световната ранглиста ще продължи да бъде Амели Моресмо от Франция, пред белгийката Ким Клайстерс, а на трето място остава Мария Шарапова от Русия.