Първата изненада в тазгодишния US Open вече е факт. Миналогодишният финалист и настоящ №4 в света Кей Нишикори напусна надпреварата след 4:6 6:3 6:4 6:7(6) 4:6 от Беноа Пер. В първия сет японецът загуби подаването си след дълъг трети гейм. След това той не успя да се възползва от шансовете си да върне пробива и в крайна сметка загуби сета.

Във втората част миналогодишният финалист в Ню Йорк беше по-убедителен, спечели подаването на Пер за 4:2, като този пробив се оказа решаващ, за да изравни сетове. Нишикори продължи уверено и спечели третия сет с 6:4 след решителен пробив в седмия гейм. Французинът обаче не се предаде. Всеки взимаше подаванията си в четвъртия сет и се стигна до тайбрек.

В него Пер спаси два мачбола, за да спечели след това с 8:6 точки и да изравни сетовете – 2:2. В решителния пети сет 41-ият в света тенисист стигна до пробив в петия гейм, затвърди на нула и при свой сервис спечели мача. Французинът пласира 21 аса, показа агресивна и смела игра и след 3 часа и 17 минути битка прати Нишикори вкъщи. Следващ съперник на Пер ще е Марсел Илхан.

Световният №1 при тенисистите Новак Джокович от Сърбия победи бразилеца Жоао Соуза с 6:1, 6:1, 6:1. Двубоят продължи 71 минути. Сръбският тенисист спечели 8 точки направо от начален удар срещу 3 за Соуза.

Следващият съперник на Джокович ще бъде австриеца Андреас Хайдер-Маурер, който победи в първия кръг канадеца Вашек Поспишил с 6:4, 3:6, 6:7(0), 6:0, 6:1.

Рафаел Надал даде сет на коравия хърватин Борна Чорич, но спечели с вдъхновена игра с 6:3 6:2 4:6 6:4. Той припомни удоволствието да гледаме наелектризиращия му стил на турнир от Големия шлем и на няколко пъти изпрати публиката на крака.

Миналогодишният шампион Марин Чилич започна с победа защитата на титлата си след 6:3 7:6(3) 7:6(3) над Гуидо Пея.

Милош Раонич си осигури място във втория кръг на Откритото първенство на САЩ след 6:4 7:6(8) 6:1 над Тим Смичек.