Кей Нишикори се класира за полуфиналите на турнира от сериите "Мастърс" в Маями след изключително драматична победа  над Гаел Монфис  с 4:6, 6:3, 7:6 (3). Мачът продължи повече от два часа и половина, а японецът трябваше да спасява пет мачбола, за да стигне до успеха. Французинът, който отстрани в предишния кръг Григор Димитров, се луташе на границата между гениалността и пълното физическо изтощение. Основното му оръжие беше сервисът като той постигна 14 аса срещу само 3 на съперника си, но и това не помогна.

Ключов момент беше в десетия гейм на решителния трети сет. При 4:5 Нишикори сервираше, за да остане в мача. Монфис набързо поведе с 0:40. Японецът обаче отказа да се предаде, стигна до равенството, а след това спаси още 2 мачбола, за да изравни резултата в геймоете. В тайбрека той показа по здрави нерви и си осигури участието на полуфинала.

Другият полуфиналист от вчерашния ден е австралиецът Ник Кириос, който отстрани с 6:4, 7:6 (4) канадеца Милош Раонич. Така ще участва за първи път на полуфинал на турнир от такъв ранг. С този успех той си осигури  ново рекордно класиране в световната ранглиста и за пръв път ще влезе в Топ 20.

Загубата на Раонич се определя като изненада. Той е един от тенисистите в най-добра форма от началото на годината, като имаше 17 победи от 19 мача. Единствените му две поражения през годината преди това бяха от Анди Мъри в петсетов трилър в Мелбърн и от Новак Джокович на финала в Индиън Уелс.

На полуфинала Кириос ще се изправи срещу Нишикори.