Японката Наоми Осака спечели дамския US Open 2020 и за втори път след 2018 година тя е шампионка в турнира от "Големия шлем" в Ню Йорк. На финала тя беше разгромена в първия сет от представителката на Беларус Виктория Азаренка с 1:6, но после направи направи впечатляващ обрат и се наложи след 6-3, 6-3.

Азаренка водеше с 6-1 и 2-0 след 35 минути игра и беше близо до първа титла от US Open в третия си финал. Тогава всичко в мача се промени и се стигна до малко очаквания обрат. На полуфинала Азаренка победи голямата фаворитка Серина Уилямс (САЩ).

Беларускинята реализира пробив още в първия гейм на мача. Осака успя само веднъж да вземе подаването си за 1-2 и след това допусна още два брейка за 1-6 в първия сет.

Снимка 495863

Азаренка продължи доминацията си и след 6 поредни гейма водеше с 2-0 във втората част. Тогава Осака се мобилизира и направи първия си брейк в мача на 30. Играта се изравни, но японката започна да стои по-добре на корта. Тя проби отново за 5-3 и след затвърждаване на свой сервис изравни сетовете за 6-3.

В последната част Наоми беше вече видимо по-добра. Тя нанесе много важен удар с пробив за 3-1. В следващия гейм Азаренка поведе с 0-40, но Осака не допусна рибрейк. Последният пробив за Азаренка дойде в седмия гейм, когато няколко нейни топки хванаха линията.

Снимка 495864

Осака взе следващите два гейма въпреки голямата борба на Азаренка и затвори мача след 6-3 и 1 час 53 минути игра. Тя заработи 3 милиона долара от наградния фонд, докато Азаренка ще трябва да се утеши с 1.5 милион долара.

След спечелената титла Наоми Осака ще се изкачи до трето място в световната ранглиста с 5,780 точки. Преди началото на турнира тя беше девета. Азаренка ще бъде под №14 с 3,122 точки, което е скок от 13 места. Лидерка остава неиграещата заради пандемията австралийка Ашли Барти, която е с 8,717 точки.

Снимка 495862

US Open 2020 ще се запомни с прекрасната игра на българката Цветана Пиронкова, завърнала се след майчинство. Тя беше много близо до класиране на полуфинал.