Наоми Осака стана първата японка, класирала се за финал на турнир от "Големия шлем". Тя развали празника на домакините в Ню Йорк и се наложи над миналогодишната финалистка Медисън Кийс с 6-2, 6-4 за 1 час и 25 минути.

Серина Уилямс разгроми Анастасия Севастова и е на финал на US Open 2018

Американката преследва първа титла от "Големия шлем" след раждането на дъщеричката си

Осака се справи забележително, спасявайки и 13-те възможности за пробив, които имаше Кийс. Двубоят се реши в сервис геймовете на японката. В тях бяха разиграни почти два пъти повече точки, но Медисън така и не можа да осъществи брейк.

Когато сервираше американката събитията се развиваха бързо. Наоми натисна, когато трябваше и проби в петия и седмия гейм на първия сет, както и в първата партия на втората част. Мачът се реши веднага след това в най-дългия гейм на мача, в който бяха разиграни 22 точки. Тогава Медисън изпусна 6 брейкбола.

Осака ще играе утре със Серина Уилямс. Наоми спечели единствения двубой между двете през март в Маями с 6-3, 6-2. Японката е родена година преди първия финал на американката в Ню Йорк през 1998 година.

Снимка 376958

"Мислех си по време на мача, че наистина искам да играя със Серина. Обичам я. За мен е чест да бъда първата японка с такъв финал", каза Осака след победата.

Япония може да класира и финалист при мъжете. За целта Кей Нишикори трябва да се справи довечера със сърбина Новак Джокович.

Резултати от Откритото първенство по тенис на САЩ 2018 при дамите:
Финал:
Серина Уилямс (САЩ, №17) - Наоми Осака (Япония, №20)

Полуфинали:
Серина Уилямс (САЩ, №17) - Анастасия Севастова (Латвия, №19) 6-3, 6-0 60-40 точки
Наоми Осака (Япония, №20) - Медисън Кийс (САЩ, №14) 6-2, 6-4 73-61 точки

Четвъртфинали:
Серина Уилямс (САЩ, №17) - Каролина Плишкова (Чехия, №8) 6-4, 6-3 73-59 точки
Анастасия Севастова (Латвия, №19) - Слоун Стивънс (САЩ, №3) 6-2, 6-3 67-56 точки
Медисън Кийс (САЩ, №14) - Карла Суарес Наваро (Испания, №30) 6-4, 6-3 68-50 точки
Наоми Осака (Япония, №20) - Лесия Цуренко (Украйна, 36) 6-1, 6-1 59-28 точки