Шампионът от Мастърс Къп 2005 Давид Налбандян (Аржентина) зае второто място в „червената" група и се класира в последния момент за полуфиналите на тенис турнира на най-добрите в Шанхай с награден фонд 3,7 млн. долара. Първата позиция е за Роджър Федерер от Швейцария.

Трима от тази група (Федерер, Налбандян и Любичич) бяха заедно и миналата година, като отново се класираха същите играчи

В четвъртък южноамериканецът от арменски произход надделя над смятания за фаворит Анди Родик (САЩ) с 6:2, 7:6 (4) и го измести от втората позиция. И двамата имат по една победа и две загуби, но Налбандян е със сетово съотношение 4-4, докато Родик е с 3-5.

Аржентинецът бе перфектен в първата част, а съперникът му се скъса да греши. Във втората Давид се разконцентрира и след като водеше с 5:3, допусна да се стигне до тайбрек. В него латиноамериканецът обаче надделя със 7:4 точки. Срещата в зала „Ки Жон" продължи час и 38 минути. Родик заби 18 аса, но това не беше достатъчно за успеха.

В другия двубой от групата Федерер игра по каноните на феърплея и надделя над хърватина Иван Любичич със 7:6 (2), 6:4. Световният номер едно можеше да си позволи лукса да загуби и пак щеше да стигне полуфиналите. Но тогава заедно с него щеше да продължи гологлавият славянин. Роджър записа 15-а победа в груповата фаза на Мастърс за 1,34 часа в оспорван двубой. В първата част двамата тенисисти си размениха по един пробив и стигнаха до 13-ия къс гейм, в който брюнетът от Базел нямаше проблеми.

Във втория сет Федерер постигна един пробив, което му бе достатъчно за крайния успех. Любичич също е с една победа и две загуби, но съотношението от 3-5 го изхвърли от борбата.