Рафаел Надал се класира за четвъртфиналите на Мастърса в Монте Карло след очаквана, но трудна победа над Джон Иснър със 7:6(6), 4:6, 6:3. Американският гигант бе затруднил сериозно Матадора в един от предишните им два мача на клей - на Ролан Гарос през 2011 г., когато спорът бе решен след пет сета, а сега отново успя да го измъчи.

Три спокойни за сервиращите гейма откриха битката, а Иснър тръгна мощно в четвъртия, достигайки до 15-40 и две точки за пробив. Рафа отрази първата със силен сервис, след което американецът прати форхенд в мрежата. След няколко дюса, Надал все пак взе подаването си и изравни за 2-2.

Сетът продължи с подчертано предимство на сервиращите и без нови възможности за пробив, а в момента, в който часовникът отмерваше 45 минути от началото, Надал вкара първата част в тайбрек с ас за 6-6.

Надал осъществи минипробив още в първата точка, но той бе отразен много бързо. С безкомпромисен форхенд по обратния диагонал Иснър на свой ред поведе с 4-3 и минипробив, след което с ас покачи на 5-3, но Рафа взе следващата точка след успешно излизане на мрежата. С удар на линията Джон стигна до 6-4 и два сетбола, но ас за испанеца и непредизвикана грешка на американеца означаваха ново равенство. Със серия от марковите си форхенди Надал на свой ред си осигури точка за спечелването на първата част и затвори тайбрека с 8-6.

Статистиката от първия сет отчете 20 непредизвикани грешки на Иснър срещу само 7 на Надал, но печелившите удари бяха 18-10 в полза на американския гигант. Надал спечели безпроблемно откриващия гейм на втората част, а във втория стигна до 40-40, но Изнър не му позволи да се добере до брейкбол, който щеше да е първи за Матадора. Гигантът продължаваше да се движи безупречно за габаритите си и успяваше да изненада Рафа с дропшоти и агресивни атаки.

Надал обаче очакваше търпеливо момента си. С гейм на нула поведе с 4-3, след което най-после стигна до точки за пробив, и то три наведнъж - 0-40 в осмия гейм. Иснър обаче показа завидно самообладание и докара нещата до дюс, след което оформи серия от пет поредни точки. В следващия гейм 208-сантиметровият гигант стигна до първата си точка за пробив в сета и удари решително подаването на Матадора. На свой сервис Иснър впечатли още веднъж с две поредни къси топки, които испанецът дори не се опита да гони и с ас фиксира резултат от 6-4 и равенство на светлинното табло.

Надал обаче не се разклати психически от факта, че за първи път загуби сет в Монте Карло преди четвъртфиналите и запази стабилността в подаванията си.  При 2-1 той се добра до 15-40, подпечата пробива с марков форхенд уинър по правата в ъгъла на корта и отпразнува с мощно "Vamos". Матадора стигна до още един брейкпойнт в близо 6-минутен сервис гейм на Джон, но този път американецът се измъкна.

В крайна сметка испанецът съумя да задържи предимството си до края и се поздрави с победата, а на четвъртфиналите ще се изправи срещу победителя от мача между Давид Ферер и Жил Симон.