Рафаел Надал активира навреме спасителния план и се намираше на две точки от тежко поражение, но преобрази тотално играта си за броени минути и се добра до обрат за 1:6 7:5 7:6(4) срещу Лукаш Росол на старта на турнира в Базел. По този начин испанецът си осигури място в следващата фаза и очаква победителя от мача на Григор Димитров и Сергей Стаховски, който е във вторник вечер.

Росол е един от наистина неудобните съперници за Надал и в началните минути на двубоя се възползва и перфектно от условията, които му предостави кортът в Базел. Чехът играеше изключително плоско и изтласка Рафа на два и повече метра зад основната линия, с което си освободи място за хирургически точни удари в ъглите на корта.

Надал често закъсняваше с придвижването си, което предизвика немалко грешки, а и форхендът му определено не работеше по желания начин и от него също долетяха доста неточности. Същевременно Росол не загуби дори точица в първите си три сервис гейма и се възползва от първия си брейкпойнт, за да пробие за 2:1. Всъщност, Надал сам материализира шанса на чеха с форхенд в мрежата, а при 1-4 изостана с 0:40 и макар да заличи първите две възможности за пробив, при третата допусна двойна грешка и изостана с 1:5.

Световният №69 сякаш имаше точната рецепта за победата днес и затвори откриващия сет с 6:1 за 23 минути без да е загубил нито една точка на първия си сервис. Росол получи нови два брейкбола веднага след почивката и при втория, Рафа реши, че топката е в аут и спря разиграването, само че "ястребовото око" беше на друго мнение и узакони пробива за 1:0.

Чехът продължи наказателната си акция от сервис и затвърди за 2:0, след което продължи да поддържа аванса си и до 3:1, като до този момент беше отпуснал на Надал точно 4 точки на свой начален удар в целия мач. Росол продължи да печели подаванията си с огромна доза увереност до 5:4, когато не вкара нито един първи сервис и изостана с 30:40, но се измъкна с магически бекхенд минаващ удар.

Надал обаче се добра до втори шанс със страхотен форхенд уинър и се върна в битката за мача с перфектен минаващ удар за 5:5. В следващите мигове Матадора спечели категорично гейма си и за първи път в мача поведе в резултата при 6:5. Рафа наистина се преобрази тотално за няколко минути, форхендът му заработи, задържаше се по-дълго в разиграванията и ги контролираше, в резултат на което стигна до цели три сетпойнта, а Росол се самопроби при последния с двойна грешка.

Балансът на силите се преобърна тотално в решителната част и Рафа скоростно дръпна с пробив и 3:0 гейма. Росол шокиращо съживи шансовете си за победа в двубоя с рибрейк за 3:4, а Надал видимо се изнерви от лековатия начин, по който изпусна контрола над двубоя. Драмата достигна кулминацията си в тайбрека, където размяната на полетата дойде при 4:2 точки за чеха. Надал се преобрази за пореден път в рамките на мача и с пет поредни точки си осигури победата.

В друг двубой от първия кръг, Адриан Манарино обърна Виктор Троицки с 4:6 7:5 7:6(3) и очаква Андреас Сепи или Давид Гофен. Доминик Тийм пък навакса сет на нула пасив и мина през Робин Хаасе с 0:6 7:6(5) 7:5.