Швейцарските фенове определено ще искат да забравят днешния ден. След шампиона Стан Вавринка и финалистът от миналата година, Роджър Федерер, напусна Мастърса в Монте Карло след 3:6, 6:7(4) от Гаел Монфис. Французинът за втори пореден път пречупва Маестрото, след като смаза съпротивата му във финала на купа "Дейвис" през ноември. Така Монфис ще е следващият съперник на Григор Димитров на клея в Монако.

Федерер опита да започне мача в темпото от вчерашната си смазваща победа над Жереми Шарди и да скъсява максимално точките. Монфис прати няколко пасинг шота от бекхенд в аут, а междувременно швейцарецът се възползва от първия си брейкпойнт в мача, за да поведе с 3-1 и изглеждаше, че планът му работи безотказно.

Монфис обаче демонстрира доста повече класа от Шарди и с ретур уинър от форхенд си осигури точка за рибрейк, при която Маестрото странно допусна двойна грешка. Нататък Гаел заигра все по-успешно и постепенно да изтласка съперника все по-назад от основната линия, налагайки удобен за него стил на игра.

Изящна къса на французина, до която Федерер не стигна сякаш подсказваше за приближаващата опасност. Изтощително разиграване от 31 удара отново отиде на сметката на Монфис заедно с преднина от 0-40 и три брейкпойнта. Федерер капитулира при втория от тях и вече се нуждаеше от задължителен рибрейк, за да остане в сета при 3-5.

Нищо подобно не се случи и Монфис стигна до 6-3 с категоричен сервис гейм на 15, докато статистиката сочеше, че Роджър е изиграл едва 12% от ударите си вътре в корта и е спечелил само 36% от точките на втория си сервис, като при съперникът му този процент гравитираше около седемдесетте.

Федерер наистина вложи сериозни усилия в началото на втория сет, за да запази баланса в мача. Същевременно, Монфис позабавлява себе си и трибуните със зрелищна комбинаци от къса и минаващ удар, а после размина още веднъж Маестрото на мрежата за 1-1 гейма. Всичките усилия на Роджър стигнаха за бързо пропуснат брейкпойнт, а при 2-2 швейцарецът трябваше да покаже шампионския си характер и хландокръвие, за да се измъкне от 8-минутен гейм с три възможности за пробив.

Играта на нерви продължи до 5-5, когато Монфис получи скрит мачпойнт, но Федерер изрази ясно мнението си по въпроса с ас и си подсигури поне тайбрек с преднина от 6-5. Само след минута и половина Гаел взе подаването си и напрежението стигна точката на кипене в този осминафинал. Федерер излезе напред със страхотен уинър и минибрейк за 4-3, но взе само една точка от следващите 4 и напусна турнира.