Роджър Федерер показа още веднъж, че се намира във великолепна форма. В четвъртфинала на Откритото първенство на САЩ той не срещна съпротива от Ришар Гаске и го прегази за час и половина с 6:3, 6:3, 6:1. Това беше 17-а победа на Маестрото над този съперник срещу само 2 загуби. Така се оформи швейцарски полуфинал след като Вавлинка се наложи над Кевин Андерсон.

Предвид досегашното представяне на Гаске в турнира и впечатляващата му победа над Томаш Бердих, се очакваше той да окаже по-голяма съпротива на Федерер, но това не се случи. Французинът бе твърде уязвим при опитите си да излиза на мрежата, а началният му удар се оказа лесно разгадаем за Федерер.

При 3:3 в първия сет Гаске беше пробит и нито веднъж не получи шанс да се върне в сета. Бекхендът му с една ръка не затрудняваше Федерер, но същият удар носеше точка след точка на швейцареца.

В началото на втората част Роджър отново проби и с лекота се наложи с 6:3. Третият сет беше протоколен. Гаске се примири със загубата и успя да вземе само един гейм.

Срещата продължи по малко от час и половина, а Федерер реализира общо 50 уинъра срещу само 8 на Гаске. Петкратният шампион в Ню Йорк заби и 16 аса, а след мача сподели, че чака с нетърпение полуфинала с Вавринка.

"Чувствах се прекрасно на корта и се наслаждавах на играта си. След бомбените сервиси на Иснър, днес всичко ми се струваше като на забавен каданс. Чудесно е, че отново ще срещна Стан. Той постоянно прогресира и ме победи напълно заслужено на "Ролан Гарос". Голямо постижение е двама швейцарци да стигнат до полуфиналите на турнир от Големия шлем", каза Федерер веднага след успеха срещу Гаске.