Роджър Федерер се класира за четвъртфиналите на турнира от сериите "Мастърс" BNP Paribas Open в Индиън Уелс след като победи големия си исторически съперник Рафаел Надал с 6:2, 6:3. Маестрото изнесе кратка 70-минутна лекция в 36-ия сблъсък между двамата.

Мачът на практика бе повторение на тазгодишния финал на Australian Open, само че в Индиън Уелс нямаше и помен от близо 4-часовата драма от двубоя за титлата, защото почти всичко в играта на Маестрото просто се получаваше с лекота и той дори успя да затвори мача с марков бекхенд уинър по правата.

Надал продължава да води убедително с 23-13 победи в директните мачове, но Федерер за първи път в 13-годишното им съперничество успява да вземе три поредни победи. Швейцарецът спечели през 2015-а на финала в Базел, през януари тази година дойде триумфът в Мелбърн, а сега и убедителният успех на Мастърса.

Федерер влезе много агресивно в мача. Той успя да пробие още първото подаване на испанеца. Във втория гейм Недел стигна до брейкпойнт, но Федерер се справи. След това взе още един път подаването на съперника си за 4:1 и до края на сета нямаше проблеми.

Надал изглеждаше в прекрасна форма в предишните си два мача на Мастърса и се очакваше силна ответна реакция след почивката, само че прекрасният атакуващ тенис на Федерер днес просто не позволи на Рафа да разгърне играта си. Пореден ретур уинър от ракетата на Роджър му осигури брейкбол за аванс от 2:1 гейма във втория сет и швейцарецът отново бе безпощаден с печеливш удар от форхенд по диагонала.

Надал изглеждаше абсолютно безпомощен в тези минути, докато Федерер си проправяше пък към четвъртфиналите с изключително зрелищна демонстрация на атакуващ тенис в най-чистата му форма. Роджър стигна до 5:3 гейма без да е отпуснал на съперника си нито един брейкбол във втория сет, осигури си два мачбола на сервис на Надал и още при първия сложи точка на спора с бекхенд ретур уинър в ъгъла на корта.

Федерер ще се изправи на четвъртфинал срещу прекрасно играещия Ник Кирьос, който по-рано днес отстрани Новак Джокович в два сета.

Скандален австралиец спря Новка Джокович

Палачът на Гришо продължава напред

Поставеният под № 3 Стан Вавринка постигна много трудна победа срещу 70-ия в света Йошихито Нишиока с 3:6, 6:3, 7:6(4). Швейцарецът се намираше на две точки от поражението но все пак успя да намери пътя към успеха. Нишиока влезе в схемата като "щастлив губещ", а след като в миналия кръг отстрани Томаш Бердих, днес с нищо не отстъпваше в игрово отношение на трикратния шампион от Големия шлем и заслужава аплодисменти за представянето си.

Както и в предишните му два мача на Мастърса, Нишиока покриваше корта с впечатляващо придвижване и генерираше прекрасна дълбочина и точност в ударите си. Вавринка не играеше достатъчно прецизно днес и допусна сериозно количество непредизвикани грешки.

След като си размениха по един сет, в решителния трети сет японецът започна много концентрирано и успя да пробие още първото подаване на съперника си. Опитите на Вавринка да върне пробива дадоха резултат чак в последния възможен момент и той изравни за 5:5. След това двамата си размениха по още един пробив, за да се стигне до тайбрек. В него Вавринка все пак изтръгна победата над световния №70 със 7:4, макар днес да не превъзхождаше съперника си в игрово отношение.

На четвъртфинала Стан ще играе с Доминик Тийм, който се справи в два сета с Гаел Монфис - 6:3, 6:2.