Роджър Федерер стана първият полуфиналист на Откритото първенство на Австралия по тенис. Маестрото постигна чиста победа с 7:6(4), 6:2, 6:4 над Томаш Бердих. Федерер се класира за 12-и път сред първите четирима в Мелбърн. Това е неговият 39-и полуфинал в турнирите от Големия шлем.

Двамата излязоха за 22-ри път в мач помежду си, като швейцарецът водеше с 15-6 победи. Той спечели и последните четири мача, които се играха през 2014-а и 2015-а.

Маестрото изигра великолепен мач. Първият сет започна много добре за Бердих. Чехът проби още първото подаване на съперника си. Тогава Маестрото показа високата си класа и веднага върна пробива. До края на сета всеки от двамата печелеше подаванията си. Така се стигна до тайбрек. Федерер сервираше много уверено, не допусна минибрейк и спечели със 7:4.

Вторият сет премина при пълното превъзходство на бившия № 1. Той проби на два пъти Бердих, а при своите сервис геймове беше безупречен и не даде нито един шанс за брейк на чеха.

Третият сет започна като огледално повторение на първия. Бердих проби сервиса на Федерер и поведе с 2:0. Веднага след това обаче Маестрото отново върна пробива. Най-драматични се оказаха последните геймове на сета. Първо Федерер трябваше да се спасява от 15:40. С добре пласирани сервиси той успя да направи обрат и спечели гейма. След това при 4:4 Бердих допусна 0:40 при своето подаване. Въпреки това успя да изравни, като при последната точка "ястребовото око" показа, че ударът му е закачил с малко линията. Роджър обаче не отпусна хватката и стигна до четвърти шанс, който превърна в решителен брейк за 5:4. Следващият гейм беше безкомпромисен и с удар над главата завърши мача в своя полза.

На полуфинала Маестрото ще срещне победителя от сблъсъка между Новак Джокович и Кей Нишикори.