Петра Квитова бе на крачка от отпадането от "Ролан Гарос" още в първия си мач от програмата на надпреварата.

Полуфиналистката от 2012-а година започна с трудна победа участието си, надигравайки Марина Еракович с 6:4, 3:6, 6:4 в двубой, в който чехкинята определено бе далеч от най-добрата си форма и допусна цели 47 непредизвикани грешки, но след 2 часа и 30 минути игра все пак се пребори за крайния успех.

Двубоят започна с предимно за новозеландката, която на старта безпроблемно печелеше собствените си подавания, а от своя страна достигна до цели четири шанса за пробив в откриващите два гейма на съперничката си. Еракович не успя да реализира нито един от тях, но при 2-2 отново притисна световната №4, този път се възползва от шанса си и малко по-късно вече водеше с 4-2.

В тези моменти Квитова продължаваше да допуска непредизвикани грешки, а това доведе до нов брейкбол в полза на новозеландката, но все пак Петра не се поддаде на напрежението и измъкна гейма си с два уинъра от форхенд и добър начален удар. Нещо повече - чехкинята дори успя да изравни резултата още в следващия гейм, възползвайки се втория си шанс за рибрейк, а след стабилно подаване вече водеше с 5-4.

Последва маратонски гейм, в който световната №4 продължи да притиска съперничката си и макар да пропиля цели три възможности за пробив, които в случая бяха с цената на сетпойнти, тя все пак не сгреши при четвъртата и затвори сета в своя полза след 55 минути игра.

Квитова обаче така и не съумя да поеме контрола над срещата, грешките от ракетата ѝ продължаваха да летят една след друга, а Еракович моментално се възползва и реализира ранен пробив. Нататък новозеландката задържаше преднината си и дори спечели още веднъж подаването на чехкинята и при 5-2 сервираше за сета. Световната №4 достигна до рибрейк, но след това също загуби сервис гейма си, а с това и втората част.

След като отрази брейкпойнт на старта на решителния трети сет, Квитова успя да си осигури аванс от пробив и 2-1, но последва моментален рибрейк за новозеландката. Малко по-късно чехкинята отново спечели подаването на съперничката си, само за да загуби своето минути по-късно и резултатът отново да бъде изравнен. Все пак Квитова не спря да опитва и при 4-4 за пореден път поведе с пробив, като този път не допусна рибрейк и комфортно затвори мача в своя полза.