Най-добрият ни тенисист Григор Димитров спечели първа за годината титла, след като победи датчанина Холгер Руне със 7:6 (5), 6:4 във финала на турнира от сериите АТР 250 в Бризбейн, Австралия и даде страхотен старт на сезона си.

Двубоят бе сблъсък между поставените под №2 и №1 в схемата и предложи изключително качествен тенис за зрителите. Първият сет премина без пробиви, а в тайбрека Григор беше убедителен. Единственият пробив във втория сет дойде в шестия гейм в полза на Григор и се оказа решителен за крайния изход.

До момента двамата имаха по един разменен успех, като и двата мача бяха през 2023 година.

По пътя към финала с Руне Григор Димитров победи Анди Мъри, Даниел Алтмайер, Ринки Хияката и Джордан Томпсън.

Българинът ще се изкачи до 13-то място в световната ранглиста от понеделник и ще се приближи плътно до №12, място което се заема от Тайлър Фриц.

Финалът беше номер 18 за Григор, а титлата е общо девета в кариерата му и първа от Финалите на АТР 2017 насам. Димитров оттогава беше изиграл финали в Ротердам (2018), Женева и Париж (2023), но не беше успявал да увеличи колекцията си от трофеи до днес.

Титлата е втора за Григор в Бризбейн след 2017 година, а той получи трофея от ръцете на легендата Пат Рафтър.

Снимка 648304

Григор Димитров е на финал в Бризбейн

Негов опонент в битката за трофея ще бъде Холгер Руне

Първи сет

Българинът сервира пръв в мача, но първата точка дойде на сметката на датчанина. Руне уверено стигна до геймбол, но пропусна две възможости за пробив. Григор спечели още две точки и в крайна сметка взе подаването си. Същото стори и Руне, като Григор успя да спечели само една точка.

В третия гейм видяхме атрактивни изпълнения и от двете страни на мрежата, като може да се отбележи специално един бекхенд по правата на Григор, който в крайна сметка спечели подаването си.

Първа двойна грешка в мача, допусна я Руне. Датчанинът направи и втора и се стигна до точка за пробив на българина. Последва изключително разиграване, но бекхенд на Григор срещна мрежата и Руне оцеля. Датчанинът постигна ас със сервис по диагонала, след което с нова директна точка взе подаването си.

Петият гейм премина с едно разиграване за последната точка в полза на Димитров, който поведе отново.

Снимка 648291

Шестата част започна с уинър по правата на Григор. Малко не достигна на подсечен бекхенд да премине мрежата и се стигна до равенство. Датчанинът прати топката в аут, след което и Григор сгреши. Българинът получи шанс и стигна до брейкбол. Ас на Руне доведе до равенство. Датчанинът получи възможност да затвори гейма, но Григор се измъкна с хубаво движение по корта. Нов ас на Руне приближи гейма до край и в крайна сметка той го спечели.

Седмият гейм също беше оспорван, но ас Григор стигна до геймбол, но не успя да се възползва. Руне стигна до точка за пробив, но Григор успя да преодолее тази първа възможност, след което с малко късмет стигна отново до геймбол. Нова грешка на Руне спаси подаването му.

Руне тръгна мощно в осмия гейм, но постепенно грешките му се увеличиха и Григор изравни. Опит на Димитров да го прехвърли не беше успешен и в крайна сметка датчанинът спечели сервис гейма си.

Деветият гейм стартира с двойна грешка на Димитров, но след това той заигра безупречно и стигна до геймбол, завършен с ас.

Руне тръгна агресивно в десетия гейм, но допусна две грешки, които задържаха Димитров на близка дистанция. Датчанинът стигна до геймбол и затвори частта след топка в мрежата на Григор.

С атрактивно изпълнение Руне поведе в следващата част, но след това сгреши два пъти. Опит за атрактивен завършек на Руне изведе Григор до геймбол. Датчанинът оцеля с хубав удар по правата, като получи за него и аплодисменти на българина, който след това затвори частта в своя полза.

С две поредни точки Руне приближи сета до тайбрек и след стигна до геймбол. С ретур уинър Димитров намали, след което негова грешка позволи на Руне да изравни и така се стигна до тайбрек.

Тайбрека започна с минипробив за Димитров, който беше затвърден. Руне върна минипробива, но след това авансът на Григор отново стана 3 точки. Руне спечели подаването си и намали. С мощен сервис по правата датчанинът съкрати изоставането си на 3:4. Григор с директна точка отново възстанови преднината си, след което принуди Руне са сгреши и получи три сетбола. Датчанинът отрази първите два на свой сервис. Грешка от сервис отдалечи края на сета, но след това Григор уверено затвори частта.

Втори сет

Руне стартира уверено подаването си и бързо стигна до геймбол, за да спечели частта без загубена точка.

Датчанинът спечели първите две точки при подаването на Димитров. Последва удивително разиграване. Григор почти седна на корта, след което успя да прати топката резултатно в полето на датчанина. Българинът стигна до геймбол, но малко не му достигна да го спечели. Все пак той успя да спечели подаването си и да изравни.

Третият гейм премина много оспорвано с изключителни разигравания и от двете страни на мрежата и Григор стигна до точка за пробив, след като преди това Руне пропусна възможност да затвори гейма. С ас датчанинът отрази опасността. Грешка на Руне даде нов шанс на българина, но датчанинът отново се измъкна и получи възможност да затвори частта, но отново сбърка.

Българинът хвана Руне неподготвен и стигна до нов шанс за пробив. Датчанинът сгреши първия си сервис, но с втория отрази брейкбола. Стигна се до шесто равенство. Топка в аут даде геймбол на Руне, който на свой ред прати топката в аут. Датчанинът пропусна пореден геймбол и се стигна до осмо равенство, последвано от нов пропуснат геймбол за Руне. Датчанинът най-сетне успя да сложи третия гейм, след като спаси четири брейкбола.

Първата точка в четвъртия гейм беше за Руне, но Григор си върна аванса и стигна до геймбол. Пропусна първата възможност, но след това затвори частта в своя полза.

Руне бързо стигна до геймбол в петата част и бързо успя да я затвори. Мачът продължава без нито един пробив.

Григор започна много концентрирано и макар да сбърка един първи сервис, стигна бързо до геймбол, за да спечели частта без загубена точка.

Руне стартира подаването си с две загубени точки, върна една, а Григор стигна до две точки за пробив. Късметът покри датчанина в първата възможност, но след това прати топката в аут след разиграване и така пробив номер 1 в мача стана факт.

Григор стартира подаването си с ас, Руне върна една точка, но след това прати топката в аут. Григор на свой ред сбърка и се стигна до 30 равни. Мощен първи сервис му донесе геймбол и пробивът беше затвърден.

Руне сервира за оставане в мача. Смач на датчанина отиде в аут и даде добро начало на гейма за Григор. Руне спечели следващото разиграване след излизане на мрежата. Късмет му донесе възможност да поведе, но след това една ниска топка го затрудни. Двойна грешка на Руне приближи Григор на точка от титлата. Руне отрази първата възможност и се стигна до равенство. Григор стигна до нова точка за спечелване на мача. Датчанинът сгреши първия си сервис, но след това отрази опасността и стигна до геймбол. В крайна сметка Руне оцеля и Григор сервира за победата.

Снимка 648305

Димитров стартира отлично сервис гейма си, спечелвайки първата точка и принуждавайки Руне да сгреши. Ас №8 го приближи на точка от успеха, което стана факт. Така Григор спечели първата си титла за годината и втора в Бризбейн след 2017 година.