Испания и Аржентина ще играят на финала на турнира за купа "Дейвис" - неофициалното световно отборно първенство за мъже. На полуфиналите испанците детронираха носителя на трофея САЩ с 4:1, а аржентинците надделяха над миналогодишния финалист Русия с 3:2.

И двата отбора поведоха с по 2:0 след първите два сингъла, но в събота в игрите на двойки техните съперници намалиха. Русия дори изравни на Аржентина, но претърпя загуба в петата решителна среща.

Испания надигра досегашния шампион САЩ с 4:1. В решителния четвърти мач Рафаел Надал победи Анди Родик с 6:4, 6:0, 6:4, а след това в среща без значение Фелисиано Лопес надигра Сам Кери със 7:6 (3), 7:6 (4).

Така испанците детронираха шампиона от миналата година САЩ и ще играят на финал за купа "Дейвис" за шести път.

Номер 1 в света Рафаел Надал не даде никакви шансове на своя съперник Анди Родик и го победи за два часа и 12 минути. Срещата бе прекъсвана заради дъжд, но испанецът нито за миг не даде инициативата на своя съперник.

Местната публика се притесняваше дали Надал не е твърде уморен, след като през тази година изигра 103 мача на високо ниво. Тези опасения обаче се оказаха неоснователни, тъй като Надал демонстрира висока класа на любимата си червена настилка.

"Това е едно от най-хубавите усещания, които съм изпитвал моята кариера", не скри вълнението си след мача Рафаел Надал.

На финала Испания очаква победителя от другия полуфинал между Аржентина и Русия. Испанците ще преследват трети трофей в 108-годишната история на турнира за купа "Дейвис".

"Когато Надал удря топката както днес, няма как да му се противопоставя. Той е най-добрият играч на клей за всички времена", каза Анди Родик.

Николай Давиденко надигра Давид Налбандиан с 3:1 сета и доведе нещата до решителна пета среща. В нея обаче нашумелият напоследък Хуан Мартин дел Потро направо прегази първата руска ракета Николай Давиденко с 3:0 сета, като му даде само седем гейма - 6:4, 6:2, 6:1.

Финалът за купа Дейвис е от 21 до 23 ноември, като домакин е Аржентина. Испания ще преследва трета титла (след тези през 2000 и 2004 година) в шестия си финал, докато Аржентина все още не е докосвала трофея, като има два загубени финала - през 1981-а и 2006-а година.

Полуфинали от турнира за Купа "Дейвис" (неофициално световно отборно първенство по тенис за мъже):

- в Мадрид -
Испания - САЩ - 4:1

Рафаел Надал - Анди Родик - 6:4, 6:0, 6:4
Фелисиано Лопес - Сам Кери - 7:6 (3), 7:6 (4)

от събота:
Фелисиано Лопес/Фернандо Вердаско - Майк Брайън/Марди Фиш - 6:4, 4:6, 3:6, 6:4, 4:6

от събота:
Гилермо Каняс/Давид Налбандян - Игор Куницин/Дмитрий Турсунов - 2:6, 1:6, 7:6(9), 6:3, 6:8