Поставеният под № 2 швейцарец Роджър Федерер се класира за четвъртфинала на Откритото първенство на САЩ по тенис след като елиминира последната надежда на домакините Джон Иснър със 7:6(0), 7:6(6), 7:5. Победата си Федерер изкова в решителния 12-и гейм на третия сет, когато постигна първия пробив в мача, оказал се и решаващ. Иснър не е губил свой сервис от 2013 г. насам, което в цифри означава, че е печелил 110 пъти подаването си.

Маестрото се класира за 11-и път на 1/4-финал на турнира в Ню Йорк, който е печелил цели пет пъти в кариерата си.

Статистиката на Иснър отчиташе над 55% успеваемост в тайбреците през сезона, но в първите два сета бе сломен именно след дълги геймове, а в единия от тях не успя да спечели нито точка, което не му се бе случвало никога в кариерата (429 тайбрека преди това). 13-ият в световната ранглиста отрази три брейкбола, за да удържи подаването си за 3:3, като това бяха и единствените възможности за пробив в първата част.

Стигна се до тайбрек, който беше истински рецитал на Роджър. Сервисът на американския гигант изневери във важен момент и той бе сразен със 7:0.

Ключов във втория сет беше четвъртия гейм, когато при 1:2 Федерер успя да отрази четири топки за пробив. След това отново се стигна до тайбрек. Този пъйт швейцарецът срещна по-голяма съпротива, но успя да се наложи с 8:6.

В третия сет пролича умората в играта на американеца. Пробивът висеше на косъм. Той успя да се измъкне на два пъти в осмия и десетия гейм, когато изоставаше с 0:40 и 0:30, но в дванадесетия гейм вече не можа да ес справи. Федерер отново дръпна с 0:40 и с гениален бекхенд успя да спечели втория мачбол.

"Забавно е да играя в нощната сесия. Беше много специално и благодаря на публиката. Джон притежава невероятен сервис. От мен се искаше да не губя първото си подаване и да очаквам момента си. Очаква ме тежък мач срещу Ришар Гаске, който е страхотен тенисист. Бях много впечатлен от играта му на Уимбълдън. Винаги се наслаждавам на мачовете срещу него", заяви Маестрото.

На четвъртфиналите Федерер ще играе срещу Ришар Гаске, който отстрани  Томаш Бердих с 2:6, 6:3, 6:4, 6:1.