19-годишната полякиня Ига Швьонтек постигна най-големия успех в кариерата си, класирайки се за 1/4-финал на "Ролан Гарос".

Швьонтек разгроми голямата фаворитка за титлата Симона Халеп с 6-1, 6-2 само за 1 час и 9 минути. Водачката в схемата Халеп имаше загубени само 12 гейма от три мача, но днес беше надиграна по всички показатели.

Румънката беше пробита 4 пъти, като спаси още 10 брейкбола. Сервисът на полякинята нито за момент не беше поставен под натиск. Ига спечели 34 точки, когато подава и загуби само 10 точки в 8 гейма на сервис.

Полякинята играеше много мощно и контролираше играта с брутални удари срещу пъшкащата румънка. Халеп показа класата си само в няколко разигравания във втория сет, но очевидно днес тя нямаше ден.

Снимка 499076

Полякинята победи последователно миналогодишната финалистка Маркета Вондрошова (Чехия), майсторката на двойки Су-Уей Хсиех (Кит. Тайпе) и възвръщащата си формата атрактивна канадка Южени Бушар.

Съперничка на Швьонтек на четвъртфинала ще бъде победителката от двубоя италианската квалификантка Мартина Тревизан, която също изненадващо се наложи над нидерландката   Кики Бертенс с 6-4, 6-4.

Другите осминафинали днес са: Надя Подорска (Аржентина) - Барбора Крайчикова (Чехия) и Елина Свитолина (Украйна) - Каролин Гарсия (Франция).