Най-добрият български тенисист Григор Димитров стартира с победа участието си на турнира от сериите Мастърс в Шанхай и по този начин си гарантира среща със световния №2 в мъжкия тенис Новак Джокович.

Гришо се наложи с 2:0 (7-5, 6-3) над испанеца Пабло Андухар в първия кръг, като още преди този двубой бе ясно, че успех ще му донесе престижен мач срещу сърбина, който най-вероятно ще се състои в сряда на Централния корт. За хасковлията това ще е трети мач срещу представител на Топ 4 след загубите от Рафаел Надал през 2009-та и от Анди Мъри през 2011-та година.

Българинът демонстрира далеч по-разнообразен тенис от намиращия се 15 позиции пред него в ранглистата Андухар и за пореден път доказа, че притежава невероятен талант и арсенал от удари. Благодарение на успеха той ще добави 23 000 долара към сметката си и 45 точки за ранглиста, които обаче има да защитава от миналата година, когато също прескочи първия кръг, а във втори загуби от Анди Родик.

Срещата започна равностойно, като и двамата тенистисти показаха стабилна игра от начален удар, а възможности за пробив липсаха до самия край на първия сет.

При 6-5 и сервис на Андухар, испанецът поведе с 40-15, но в този момент Гришо притисна своя съперник и го принуди да направи няколко грешки, което доведе до първия брейкпойнт, който се оказа и с цената на сетбол. Димитров влезе стабилно в разиграването и принуди Андухар да сгреши отново, с което си осигури преднина от един сет.

Предимството позволи на Григор да заиграе още по-освободено във втория сет и за всички на корта бе ясно, че е въпрос на време българинът да спечели мача. Той спечели лесно първите си две подавания, а при резултат 2-1 демонстрира няколко страхотни разигравания при сервис на Андухар, стигна до точка за пробив и хладнокръвно я реализира. Двамата спечелиха следващите си няколко подавания сравнително лесно, за да се стигне до резултат 3-5 и сервиране за мача от страна на Димитров.

Притиснат до стената, Андухар показа най-доброто, на което е способен и стигна до две възможности за пробив, но Гришо остана спокоен и се справи с трудната ситуация, а при третия си мачбол успя да приключи нещата в своя полза след малко над час и половина игра.

За по-високата класа на българина говори и статистиката - Димитров записа 29 срещу само 11 уинъра за Андухар и наниза 7 срещу 1 аса, а непредизвиканите грешки бяха 28 срещу 27 за испанеца, който вече има две загуби от Гришо и една победа заради отказване.

Така българинът ще се опита да спре Новак Джокович по пътя към първото място в ранглистата, което е цел пред сърбина още след настоящия Мастърс в Шанхай, където за първи път след US Open в турнири от тура се завръща и №1 в света Роджър Федерер. Само преди няколко дни Ноле триумфира с титлата от ATP 500 турнира в Пекин, а при успех в Шанхай и отпадане на Федерер преди четвъртфиналите ще имаме нов водач в ранглистата.