Григор Димитров продължава да пише историята на родния ни мъжки тенис. Гришо днес се превърна в първия българин, достигал до осминафинал на турнир от Големия Шлем

Първата ни ракета изкова историческия успех в Откритото първенство на Австралия по един впечатляващ начин - отлична игра, желязна психиха и победа с 6:3, 3:6, 6:4 7:6(10) над световния №11 Милош Раонич.

Двубоят с канадския талант се превърна в истинска престрелка между двама от притежателите на най-добрите сервиси в мъжкия тенис. Първият сет се реши при резултат 4:3, а точно преди началото на сервис гейма на Раонич българската агитка по трибуните сякаш предусещаше какво ще се случи и започна да скандира мощно "ГРИГОР ДИМИТРОВ!"

Виковете от трибуните изглежда постреснаха Раонич, който започна гейма с двойна грешка, форхенд уинър направи резултата 0-30. След това къса топка от ретур изненада Раонич и канадецът допусна непредизвикана грешка и Гришо имаше три поредни брейкбола. Дойде ред на нов отличен ретур и перфектна защита, Раонич направи нова непредизвикана грешка и пробивът бе факт.

Във втората част Григор изигра един единствен слаб гейм, но той му коства и успеха в сета. При резултат 1:2 Димитров допусна няколко грешки, първият му сервис изчезна, Раонич се възползва моментално и за първи път в мача стигна до пробив.

Първата ни ракета се опита да поправи грешката си, стигайки до дюс в следващия гейм, а при 3-5 ефектен минаващ удар от бекхенд му донесе и брейкбол, но в тези критични моменти канадецът просто не му даде шанс да играе, благодарение на прословутите си сервиси.

Почти цялата трета част бе рецитал на сервиращите, които печелиха своите подавания без особени проблеми, а ключовият момент бе при резултат 5:4 гейма, когато Раонич сервираше за оставане в сета. Точно тогава Гришо показа уникален ретур и вкара в корта абсолютно всеки свой удар, а в същото време канадецът не издържа психически. Геймът стартира с двойна грешка, последвана от непредизвикана, след това Григор блесна с фамозен минаващ удар от бекхенд, а при 0-40 дойде ред на нов впечатляващ ретур и нова грешка на Раонич.

Гришо имаше отличен шанс за решаващ пробив при 4:4 гейма в четвъртия сет, след като серия от ефектни отигравания му донесоха брейкбол, но точно тогава късметът го изостави - бекхендът му попадна на сантиметър в аут.

Последва ас на Раонич, закачил с милиметър линията и геймът приключи с нов бомбен ас на канадеца. Григор продължи да дава всичко от себе си и дори бе на две точки от победата, повеждайки с 0-30 в гейма, в който противникът му сервираше за оставане в мача, но отново този фамозен сервис на Раонич го измъкна.

Битката продължи в тайбрек, в който канадецът поведе с минипробив и 4:2 точки. Гришо не само, че моментално го върна, ами спечели четири поредни точки и при 6:4 имаше два поредни мачбола.

Първият бе отразен след добър сервис на Раонич, вторият бе пропилян след грешка на Григор и удар в мрежата. Милош бе изключително близо до нов минипробив, но уникален бекхенд с една ръка, попаднал на линията, означаваше трети мачбол за българина, спасен след поредната бомба на Раонич, а нов ас му донесе сетбол.

Минута по-късно Димитров имаше нов мачбол и за кой ли път сервис с над 200 км/ч. на бекхенда на хасковлията предизвика грешка. Всичко свърши при 11:10, когато форхендът на Раонич не издържа, последва грешка и след четири сета здрава битка Григор се класира за първи път във втората седмица на турнир от Големия Шлем!

С класирането си за осминафиналите Димитров си осигури чек за $135,000 и 180 точки, които към днешна дата го изкачват под №20 в света,.

Следващият съперник на Григор Димитров ще бъде 62-ият в света Роберто Батиста Агут от Испания. На ниво АТР испанецът е спечелил единственият им мач досега, който бе на твърди кортове в Пекин миналата година.