Григор Димитров започна с победа годината. . В първия си мач на сингъл за 2022 г. поставеният под №3 хасковлия победи във II кръг Факундо Банис (Арж) с 5:7, 7:6 (3), 6:3.

На старта на основната схема Димитров (№28 в света) по право почива, а южноамериканецът (78-и в ранглистата) поднесе изненада, елиминирайки бившия №1 Анди Мъри, предава БФТ.

Гришо с първа победа за 2022 година

На двойки

По средата на първата част тази сутрин двубоят беше прекъснат за повече от половин час заради дъжд. Паузата дойде точно когато Григор беше отразил първия от два поредни брейкбола при 15:40 в 5-ия гейм. След подновяването на играта нашият тенисист изпрати топката в аут с форхенд по диагонала и Банис реализира първия пробив в мача.

Димитров успя да го върне веднага и равенството се запази до 5:5. В 11-ия гейм българинът отново предаде подаването си, след което аржентинецът изигра най-силния си сервис гейм и затвори I сет след общо 1:05 ч. на корта.

Във втората част всеки от двамата взимаше геймовете си без особено напрежение до 4:4. След това първата ни ракета реши да подходи по-агресивно, но направи множество грешки и взе само едно разиграване, допускайки пробив за 4:5. Все пак бившият №3 в света не позволи на съперника си да приключи мача на свое подаване, реализирайки рибрейк.

Стигна се до драматичен тайбрек, в който Димитров пръв поведе с минибрейк за 2:0, но след това загуби и двата си сервиса за 2:3, преди да вземе следващите пет поредни точки и да изравни резултата на 1-1.

Решаващият сет също вървеше равностойно до 2:2, когато Григор първо отрази брейкбол, а веднага след това осъществи пробив и го затвърди за 4:2. При аванс от 5:3 българинът стигна до първия си мачбол при 30:40 в подаването на Банис, който успя да го спаси, но при следващата възможност Димитров сложи край на двубоя след 2:47 ч.